Новини здоров’я. 25 січня. Довгоочікувані морози нарешті з’явилися, і нам знову стало погано. Треба утеплятися, треба захищатися і реанімуватися.

Що робити на морозі

Середньостатистичний громадянин зазвичай витягує зі своєї пам’яті бабусині поради. І, на жаль, буває неправий. Народну мудрість, звичайно, ніхто поки не скасовував, але взаємини людського організму з тріскучими морозами якраз той випадок, коли народні рецепти не вірні, помилкові і навіть шкідливі.

Помилка № 1. Пам’ятаєте, як нас вчили? Якщо з’явилася на щоках або на носі біла пляма, значить, відморозили шкіру – потрібно гарненько розтерти її снігом. А ще радять терти відморожену шкіру вовняними рукавичками. Це неправильно.

Прихоплена холодом шкіра стає крихкою, втрачає свою еластичність і будь-який механічний вплив може пошкодити її.

Помилка № 2. А ще постраждалих людей з відмороженими частинами тіла раніше радили відігрівати в гарячій воді, та ще й в розпечену баньку відправляли. Це теж помилка. Різкий контраст температур здоров’я не додасть, а до пошкодження шкіри цілком може довести. Це взагалі фатальна помилка, тому що може навіть статися зупинка серця. Тому замерзлу людину правильніше буде помістити у ванну з теплою водою температури людського тіла – тобто 36-37 градусів.

Помилка № 3. Дуже любить народний поголос відразу ж змащувати відморожені ділянки тіла коров’ячим маслом, свинячим салом та іншими жирними протираннями. Масляний шар замазує шкіру і міцно замуровує в ній прониклий всередину холод.

Діватися йому більше нікуди, окрім як просуватися далі всередину тіла. Таким чином, холод продовжує руйнівну дію, навіть якщо людину вже перемістили в тепле приміщення, і площа тіла, вражена морозом, збільшується. Спочатку потрібно вигнати холод з тіла – відігріти в теплій воді або змастити уражені ділянки спиртом (не втирати його (!), а саме змастити, облити, нанести, злегка торкаючись долонею). Вже потім, коли весь мороз з тіла піде, тоді можна і навіть потрібно змастити шкіру поживними мазями, щоб допомогти їй швидше відновитися.

Помилка № 4. Частенько в минулому (та й зараз нерідко) прилиплий на морозі до  металевих предметів язик «відливали» окропом. А потім дивувалися – звідки на ньому «пухирі» з’являлися? Досить полити прилиплу шкіру водою кімнатної температури, щоб вона «відлипла» від металу – і додаткових пошкоджень не буде.

Помилка № 5. Це найулюбленіше народний рецепт – на морозі випити горілки «для обігріву». Дуже навіть зрозуміла, але непрощенна помилка. Дійсно, під впливом алкоголю кров біжить швидше, кількість власної енергії збільшується. Але разом з тим від горілки розширюються судини, а значить, все вироблене для обігріву організму тепло вилетить буквально «як в трубу».

Помилка № 6. Цією помилкою мами і бабусі гублять своїх дітей. Частенько доводиться бачити, як малюкам на морозному повітрі прикривають ніс і рот вовняним шарфом. Що при цьому відбувається? Видихуваний дитиною пар просочує шарф і під впливом морозного повітря він перетворюється в крижану кірку. Повітря, яким дихає дитина через охолоджений шарф, стає ще крижанішим, і носоглотка не встигає його нагріти до потрібної температури. А в результаті дитина застуджується

Помилка № 7. Втім, ця неправильна дія не є народним рецептом, але теж відноситься до народних помилок і стосується вона знову ж таки маленьких дітей. Як ми зазвичай виводимо малюків на прогулянку? Так просто – одягли тепліше і вивели. Думаю, переважна більшість батьків не прочищає дитині ніс перед прогулянкою. А треба було б. Вдихуване через ніс холодне повітря зігріється і не принесе шкоди, а повітря, яке проходить через рот мине «природну грубку», проникне всередину і призведе до тієї ж ангіні, наприклад. Тому носові проходи обов’язково повинні бути вільними.

Помилка № 8. У сильний мороз бабусі наполегливо змушують надягати декілька пар вовняних шкарпеток. І навіть якщо взуття не дозволяє, насильно втискують у них закутані ноги. Це теж неправильно. По-перше, в здавлених кінцівках порушується кровообіг. По-друге, зникає повітряна подушка, яка є бар’єром для холоду. І ноги замерзають швидше і сильніше, ніж в одній парі шкарпеток, але не стиснуті з усіх боків.

Помилка № 9. Великою помилкою є також виходити на морозне повітря відразу ж після гарячого душу і випитого чаю. Це прелюдія до замерзання і відмороження. Розширеним від гарячого судинах потрібно дати час звузитися і тільки потім йти на вулицю. Тобто хвилин через 30-40.

Помилка № 10. Та взагалі не потрібно виходити на вулицю в лютий мороз без крайньої необхідності.

Джерело  from-ua.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.