Новини України. 10 грудня. Віктор Небоженко – політолог, президент соціологічної служби Національного інституту стратегічних досліджень при президенті України, директор Соціологічної служби «Український барометр».

БЮТ свою помилку вже зробив

В минулому працював політтехнологом, був іміджмейкером таких знакових персон, як Леонід Кучма і Юлія Тимошенко. В інтерв’ю НБН Небоженко розповідає про проблеми всередині фракції БЮТ, зокрема – про резонансне зняття з посади голови фракції Івана Кириленка і заміну його на генерал-майора СБУ Андрія Кожем’якіна.

– Вікторе Сергійовичу, про що свідчать перестановки у фракції БЮТ? Зокрема, зміщення з посади Івана Кириленка?

– По-перше, це свідчить про повільний і дуже болючий розпад керівництва фракції БЮТ. Без Тимошенко ці люди почнуть сваритися за її політичну спадщину, за обласні організації, які зараз активно переливаються в інші політичні сили… Без Тимошенко БЮТ розвалюється. І Кириленко, можливо, скориставшись цією нагодою, зараз відійшов від керівництва БЮТ, щоб зберегти себе в майбутньому.

– А між Кожем’якіним і Кириленко немає ніяких протистоянь?

– Це, швидше, протистояння між Кириленком і Турчиновим. Турчинов скористався цим і, використовуючи свою владу у фракції БЮТ, домігся вигнання Кириленко і призначення на його місце Кожем’якіна. Але Кожем’якін – теж ненадовго, теж тимчасово. Тому що це дивна ситуація – коли лідер сидить у в’язниці, а влада в її фракції переходить до генерала СБУ. Тобто, це абсолютно недемократичний перебіг. Я розумію «сірого кардинала» Турчинова, він абсолютно не має відношення до демократії, але так теж грубо можна.

– У чому, власне, полягає конфлікт Турчинова і Кириленка?

– Яке може бути протистояння у владі? Кириленко мав свою позицію, Турчинов – свою позицію. Турчинова часто дратувала незалежність Кириленко. Ось тепер він думає, що Кожем’якін буде більш прийнятний, керований, ніж Кириленко.

– Ви говорите, що Кожем’якін – тимчасовий лідер. Ким його можуть замінити?

– Ну, поки говорити рано. Він прийшов місяців на шість-сім, на півроку точно. Взагалі це нонсенс – діючий генерал СБУ очолює головну опозиційну силу! Навіть Путін до цього не додумався.

– Як ви думаєте, після цього Кириленко піде на вибори окремо?

– Звичайно, піде окремо. Але ми не знаємо ще позиції Тимошенко. Так само як Тимошенко не знає, що БЮТ разом з «Фронтом змін» і Адміністрацією президента проголосував за монопольний для себе, зручний, комфортний закон про вибори, – точно так само, мені здається, Тимошенко не знає про те, що діється у фракції. Вона ж ізольована від процесів у БЮТ.

– Але в партії заявили, що Тимошенко була повністю в курсі …

– Це все Турчинов каже. Він черевомовець. Тимошенко нібито про це думає, а він на відстані приймає сигнали. Тобто, він видає свої політичні рішення за волю Тимошенко. Так часто буває при слабкому царі, а в даному випадку – при арештованому лідері.

– А як ви думаєте, які ще лінії розколу можуть пройти в БЮТ?

– Мені не хотілося б про це говорити. Найстрашнішу помилку вони вже зробили. Так що найгірше вже позаду. За Кириленко підуть якісь його прихильники, це поза всяким сумнівом. Інакше вони будуть вигнані. Але як далі – важко сказати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.