Новини науки. 27 грудня. У новозеландському експерименті птахи змогли виконати завдання людини, розібратися з поняттями «порядковий номер», «більше-менше» і навчитися розрізняти множини з різним числом елементів.

Голуби вміють рахувати

Біологи з університету Отаго протягом року навчали птахів послідовного вибору з трьох множин, що містять від одного до трьох об’єктів (наприклад, один жовтий прямокутник, два червоних овали, три жовті смужки).

Ці набори з’являлися на екрані комп’ютера і голуби повинні були клювати їх у правильному порядку, щоб отримати пшеницю у нагороду. Властивості предметів змінювалися хаотично, так що птахи повинні були зрозуміти, що значення має саме кількість елементів, а не їх колір або форма.
Далі птахи повинні були вказати вірний порядок лише для пари множин. Але при цьому останні містили вже не тільки один-два-три об’єкти (як у фазі навчання), а від одного до дев’яти предметів.

Так було доведено, що голуби не зубрили бездумно різницю між 1, 2 і 3. Адже вони успішно поширили принцип вибору «від меншого до більшого» на нові для них поєднання, «клікаючи» в правильному порядку, скажімо, на п’ять овалів і потім сім прямокутників.

Відсоток удач у таких спробах виявився вищим, ніж міг би бути в результаті випадкового збігу, підкреслюють біологи. Також виявилася залежність: чим більша різниця між множинами, тим швидше і точніше діяли піддослідні. Аналогічний ефект був помічений багато років тому в такому ж експерименті з макаками-резус.

Таким чином, пернаті засвоїли абстрактне математичне правило, увійшовши до «клубу» тварин, які вміють рахувати предмети, зіставляти групи й міркувати, грунтуючись на підрахунку.

«Наше дослідження не тільки показує, що голуби є членами цього ексклюзивного клубу, але і демонструє, як це не дивно, що їх продуктивність така, як у мавп», – говорить провідний автор роботи Даміан Скарф (Damian Scarf).

Надалі вчений має намір спробувати записувати активність нейронів в мозку птаха під час виконання подібного тесту. Він має намір розібратися, як тварини з настільки відмінною від нас організацією мозку можуть вирішувати описане вище завдання.

Цілком ймовірно, що прості математичні здібності «кореняться» набагато глибше на гілках еволюції, і, можливо, можуть бути виявлені в інших птахів, не кажучи вже про  розвиненіших створінь. Просто ще занадто мало видів було протестовано.

Джерело Мембрана 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.