Новини технологій. 26 грудня. 25 грудня 1951, в Києві Академія наук СРСР визнала МЕЛМ – лічильну машину, визнану першою ЕОМ в країні.

Мала електронна лічильна машина була проектом Сергія Лебедєва

МЕЛМ – мала електронна лічильна машина – була проектом Сергія Лебедєва, повідомляє ЛIГАБiзнесIнформ.

Український офіс Google провів інтерв’ю з Борисом Малиновським, експертом обчислювальної техніки радянських часів. Він розповів про процес створення пристрою.

Сергій Лебедєв з 1946 року обіймав посаду директора Інституту електротехніки в Києві. Робота над проектом почалася з 1948 року, і спочатку керівництво вченого було налаштоване скептично. Навіть деякі фахівці його команди вважали, що робота над “калькулятором” (саме так вони уявляли собі комп’ютер) була кроком назад у порівнянні з дослідженням електрики та космосу.

Робота йшла в колишній будівлі монастиря в Феофанії на околиці Києва. Сам монастир зберігся, проте вченим, що працювали над МЕЛМ, довелося створити свої робочі місця з нуля – лабораторію, металообробну майстерню і навіть електростанцію. Команда працювала майже цілодобово.

Першу програму на МЕЛМ запустили 6 листопада 1950 року, і вже 1951 машина почала працювати з повним завантаженням. У 1952 р. на МЕЛМ вироблялися надсекретні розрахунки, пов’язані з ракетобудуванням і створенням водневої бомби. Машину використовували в дослідженнях Інституту аж до 1957 року. Пізніше машину розібрали на частини і віддали для проведення наукових лабораторних робіт студентам КПІ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.