Новини політики. 21 листопада. Динаміка результатів опитувань з лютого 2000 року по жовтень 2011-го свідчить, що громадяни Україні віддають перевагу двом зовнішньополітичним напрямками: відносинам з ЄС і Росією.

Українці хочуть в Європу

Про це йдеться в результатах дослідження Центру Разумкова, текст яких є у розпорядженні ZN.UA.

При цьому, якщо протягом останніх років (2006-2010) пріоритет віддавався переважно російському напрямку, то в 2011 році спостерігається ослаблення проросійської орієнтації громадської думки. Ще в лютому число тих, хто вважав пріоритетним для України російський напрямок, перевищувала кількість прихильників європейської інтеграції. Однак, починаючи з квітня 2011 року, кількість перших і других статистично значно не відрізняються.

При цьому в Центрі Разумкова зазначають, що геополітичні орієнтації мають чітко виражений регіональний характер: на Заході країни домінує європейська орієнтація, на Півдні і Сході – проросійська, а в Центрі ситуація постійно змінюється. Так, якщо в листопаді 2009 року 50,9% жителів Центрального регіону віддавали перевагу розвитку відносин з Росією, і лише 25,9% – відносинам з країнами ЄС, то в жовтні 2011-го ситуація була кардинально іншою: 47,7% мешканців регіону вважали пріоритетним розвиток відносин з ЄС та 29,1% – з Росією.

На думку експертів, зниження проросійських зовнішньополітичних орієнтацій протягом 2011 року може пояснюватися певним розчаруванням громадян в ефективності курсу на налагодження рівноправних партнерських відносин з Росією, що було одним з основних гасел Віктора Януковича і Партії регіонів під час президентської виборчої кампанії.

Істотно також відрізняються геополітичні орієнтації представників різних поколінь. Так, європейський напрям частіше, ніж російське, підтримують респонденти молодше 50 років, старші ж частіше підтримують російський напрямок.

Опитування проводилося Центром Разумкова з лютого 2000 року по жовтень 2011-го. Останнє опитування проведене 29 вересня – 4 жовтня 2011 року. Опитано 2009 респондентів у віці від 18 років. Похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.