Новини науки. 1 листопада. Великий адронний коллайдер завершив програму протон-протонних зіткнень.

Великий адронний коллайдер

Про це повідомляється на сайті CERN – організації, що займається проектом. В даний час вчені готують прискорювач до зіткнень пучків іонів свинцю з пучками протонів.

Важливою характеристикою роботи коллайдера є світимість – кількість зіткнень частинок, що відбуваються за одиницю часу на одиниці площі поперечного перерізу пучка. Вона вимірюється в см-2с-1. Світимість, помножена на час роботи прискорювача, дає інтегральну світимість, яку вимірюють зазвичай в зворотних фемтобарнах (1 фемтобарн = 10-39 см2).

За “сезон” 2011 року вчені планували досягти інтегральної світимості прискорювача близько одного зворотного фемтобарна. Цю величину вони отримали раніше терміну – в середині червня 2011 року. 18 жовтня було досягнуто значення в 5 зворотних фемтобарн, а остаточний підсумок “сезону” – майже шість зворотних фемтобарн. За словами фахівців швидкість виробництва нових статистичних даних в прискорювачі перед завершенням роботи в 30 разів перевершувала аналогічний показник початку 2011 року.

Нагадаємо, що керівник колаборації CMS Гвідо Тонеллі на початку року говорив, що п’яти фбарн-1 має бути достатньо для попереднього виявлення слідів бозона Хіггса. Тепер вчені мають проаналізувати зібрані дані прискорювачем і з’ясувати, наскільки передбачення Тонеллі були вірні. Пошук бозона Хіггса – кванта однойменного скалярного поля, відповідального за наявність маси у елементарних частинок, – є одним з основних завдань прискорювача.

За матеріалами Lenta.ru

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.