Новини України. 13 листопада. Російською мовою в Україні видається 2/3 сумарного тиражу газет, 9/10 журналів і продається близько 87% всіх книг.

Українська домінує лише в середній освіті, кінопрокаті та офіційному діловодстві

Про це свідчать дані аналітичного огляду «Положення української мови в Україні в 2011 році», презентованого з нагоди Дня української мови та писемності.

Аналіз і власний моніторинг мовної ситуації здійснено активістами руху «Простір свободи» за сприяння інтернет-видання «Тексти».

Як вважають дослідники, формування уявлення про «меншовартість» української мови відбувається в першу чергу через телебачення і радіо, а також через сферу послуг і друковану продукцію. Під час моніторингу прайм-тайму 8-ми телеканалів, здійсненого в жовтні 2011 року, встановлено, що лише 22% часу ефіру – це програми і фільми українською мовою. 47% часу займали програми російською мовою, 31% – двомовні програми.

Також, як відзначається, 69% фільмів у легальному кінопрокаті дубльовані або озвучені українською, решта 31% мають українські субтитри.

Українською мовою навчаються 82% школярів, у тому числі більшість школярів в 23 з 27 регіонів України. За даними аналізу, винятками є лише Донбас і Крим, причому в Криму навчаються українською лише 8% дітей.

Автори огляду звертають увагу на те, що правове становище української мови за останні два роки погіршилося в результаті рішень центральної і місцевої влади, які стосуються освіти, судочинства, документообігу тощо.

Однак, як сказано в огляді, українська мова домінує лише в середній освіті, кінопрокаті та офіційному діловодстві, а в радіо-і телеефірі, сфері послуг, на ринку преси і книг панує переважно російська.

За словами авторів дослідження, незважаючи на те, що українська мова є єдиною державною і 2/3 громадянин вважають її рідною, а 53% спілкуються переважно українською, в незалежній Україні діють потужні чинники русифікації.

За матеріалами facenews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.