Новини України. 23 листопада. Відео. Днями запорожець Сергій П’янков, відправившись порибалити на Дніпро, повернувся додому з незвичайним уловом: на глибині 20 метрів замість риби на спінінг він зловив стародавній срібний меч завдовжки 94 см і вагою близько 1 кг!

Сергій П'янков та меч князя Святослава

Про це повідомляє Сегодня.

«7 листопада я рибалив на Північній частині о. Хортиця і буквально в двохстах кроках від стели з написом «Тут знаходиться можливе місце загибелі князя всієї Русі Святослава» зловив на гачок щось важке. Я відразу зрозумів, що це не риба, думав, камінь, і спочатку хотів стримати спінінг, але все ж внутрішній голос мені підказав, що тягнути все-таки потрібно. Коли улов трохи здався з води, я подумав, що витягаю ваги, але потім зрозумів, що ця зброя. Це містика, але коли я взяв до рук цей меч, я якось відразу подумав про те, що він міг належати Святославу! »- розповідає Сергій П’янков і додає, що чутки про його знахідку відразу поширилися по всьому місту і йому почали надходити десятки пропозицій від заможних людей міста.

«За меч мені пропонували дуже великі суми, але я відмовився і відніс його на музей при національному заповіднику «Хортиця». Цей меч належить нашій історії», – говорить П’янков.

У тому, що подібного роду знахідка значима не лише для нашої країни, а в цілому для всього континенту – Євразії – упевнений учений секретар національного заповідника «Хортиця» Сергій Татаринцев.

«Меч типологічно датується Х століттям і відноситься до скандинавських, варязьких мечів, які були широко поширені, в тому числі і на стародавній Русі. Вони належали не рядовим дружинникам, а знаті. Цілісний металевий меч – це був атрибут досить знатної людини. Знайдений меч декорований сріблом, а також жовтим металом, цілком можливо, що на рукояті було золото. Ми цей меч асоціюємо з князем Святославом тому, що це єдина літописна згадка візантійців про якісь масштабні битви в нашому регіоні, що відноситься до 972 року», – каже Татаринцев і додає, що в 1928 при будівництві ДніпроГЕСу знайшли п’ять подібних мечів того ж десятих століття, які, на жаль, втрачені в роки Великої Вітчизняної.а

За словами Сергія Татаринцева, зараз меч відправлять до Києва на реставрацію, під час якої, можливо, відкриються нові історичні подробиці про знахідку. «Але головне, що місце знахідки дає підстави вважати, що давньоруський князь загинув дійсно в цих краях», – розповідає Сергій Татаринцев.

До слова, випадкова знахідка рибалки надихнула вчених на більш активне продовження історичних досліджень. «Ми плануємо звернутися до дипломатичних місій скандинавських країн, щоб запропонувати їм партнерство в цих дослідженнях, оскільки знайдений предмет міг відноситися до сліду культури Скандинавії», – поділився з нами Татаринцев.

До речі, історики сподіваються, що при реставрації меча фахівці зуміють по рукоятці меча встановити ім’я його власника. Нібито на ній є насічки, за якими історики і зробили попередній висновок, що тисячолітній меч належав самому Великому Князю – Святославу.

За словами прес-секретаря заповденіка «Хортиця» Сергія Дударенко, іноді подібні знахідки допомагають зробити справжні відкриття в історії. «Наприклад, Курганські сувої з біблійними текстами, написаними за тисячу років до найраніших відомих історикам книг Старого Завіту, були знайдені в Палестині пастухами, коли ті пасли овець і випадково виявили печеру», – згадав Сергій Дударенко.

ВІДЕО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.