Новини економіки. 2 листопада. Криза в єврозоні, що загострилася після несподіваного демаршу грецького прем’єра, може перекроїти весь розклад саміту G-20 і стати основною темою форуму, вважають експерти.

Євро перетвориться на дойч марку?

Шляхи порятунку світу від фінансової чуми і перспективи майбутньої «великої двадцятки» обговорювали сьогодні російські та французькі експерти в ході відеомосту Москва-Париж.

Після того, як Папандреу підірвав довіру до європейського договору фінансового порятунку, головною проблемою Європи стали «два слона в тісній кімнаті», заявив директор досліджень Школи вищих досліджень в галузі соціальних наук Жак Сапір. Мається на увазі, два реальних претендента на дефолт, які стояли в черзі за Грецією Іспанія та Італія, образно висловлювався французький економіст.

В Іспанії величезний (21%) рівень безробіття населення. До кінця року прогнозується дефолт близько 10% банків. У Італії дуже великий держборг. Для її порятунку, за оцінками експертів, необхідний трильйон євро – сума для європейського стабфонду просто нереальна.

Європейці, які звикли жити не за коштами, насилу йдуть на урізання бюджетів, зниження споживання і рівня життя. А між тим, все ті ж греки, живуть в 10 разів краще, ніж китайці, зазначила директор досліджень Інституту політичних наук (Sciences Po) Каролін Постіль-Віней.

Проблема грецького боргу давно вже вийшла за межі кордонів країни – мова йде про існування зони євро в принципі. Дефолт Греції не катастрофа, але він спровокує дефолти Португалії, Іспанії, Італії.

«Якщо Італія та Іспанія вийдуть з єврозони, Франція також не зможе в ній залишатися», – упевнений Жак Сапір.

Для порятунку потрібні сміливі політичні рішення і кардинальні економічні заходи, вважає економіст. Одна з основних – заборона на короткострокові операції з борговими активами – заслін для глобальних біржових спекулянтів. Але з 1 січня набуває чинності Лісабонський договір, який, зокрема, гарантує свободу для фінансових гравців.

«Якщо не будуть прийняті хоча б тимчасові обмеження цього закону – це означає катастрофу», – заявив Сапір.

Першочерговою і найлогічнішою мірою зараз була б монетизація грецького боргу. Але вдатися до неї не дає Німеччина. Застосування цього інструменту блокує німецька конституція. Щоб внести в неї зміни, потрібно проводити всенародний референдум. Але канцлер ФРН Ангела Меркель ні за що не піде на цей крок, поки не пройдуть вибори в 2013 році. Бажання залишитися при владі ще на 4 роки таке велике, що вона боїться зайвий раз хвилювати населення.

«Німеччина повинна змінити свою позицію, – упевнений Грінберг. – Інакше вона одна залишиться з євро. І назве її «дойч марка», – іронізує російський експерт – директор Інституту економіки РАН Руслан Грінберг.

Французи висловили сподівання, що члени «великої двадцятки», у тому числі Росія і Китай, на саміті «натиснуть» на Меркель і переконають її «не бути Папандреу», поступитися політичними вигодами, заради порятунку світової економіки.

За матеріалами Новый регион

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.