Новини світу. 28 листопада. Іранська Рада стражів 28 листопада остаточно схвалила законопроект про видворення на батьківщину посла Великобританії в Тегерані Домініка Чілкотта.

Чілкотт пропрацював в Тегерані всього місяць

Після схвалення Ради закон набув чинності – міністерство закордонних справ Ірану зобов’язане його виконати.

Згідно з прийнятим документом, Лондон не зможе надіслати на заміну Чілкотту іншого дипломата, оскільки іранці вирішили в цілому знизити рівень дипломатичних відносин з Великобританією. Відтепер британською дипмісією в Ірані зможе керувати лише тимчасовий повірений.

Крім того, закон знижує до мінімуму всі ділові та фінансові відносини Тегерана і Лондона.

Всі ці заходи стали відповіддю Ісламської республіки на нові санкції, введені проти неї США, Великобританією і Канадою в середині листопада. Великобританія була обрана об’єктом атаки тому, що США і так не підтримують зв’язків з Іраном, а Канада не є членом Ради безпеки ООН – жорсткі заходи відносно Оттави виглядали б не так солідно. Крім того, канадське посольство і так очолює тимчасовий повірений.

Лондон уже оголосив, що жалкує про рішення Тегерана і пообіцяв відповісти на іранський демарш “з усією рішучістю”.

Видворення посла в чому стало символічним жестом, здатним лише незначно вплинути на рівень дипломатичних контактів Ірану і Великобританії. Чілкотт пропрацював в Тегерані всього місяць, а до його прибуття британське посольство довгий час очолював тимчасовий повірений.

США, Канада і Великобританія ввели проти Тегерана нові санкції після публікації доповіді ООН за іранською ядерною програмою. У цьому документі фахівці МАГАТЕ зробили висновок, що іранські ядерні дослідження “можуть містити військовий вимір”.

Іран подібного роду висновки категорично відкидає, наполягаючи на виключно мирному характері своєї ядерної програми.