Новини України. 25 листопада. Психологічні наслідки Голодомору майже на 80 років були повністю витіснені з суспільної свідомості.

Голодомор
Оплакувати трагедію варто було в попередні десятиліття - психолог

Таку думку висловив завідувач лабораторії психології малих груп та міжгрупових взаємин інституту соціальної та політичної психології Академії педагогічних наук України Павло Горностай.

“Але вони не зникли, а перейшли в суспільне несвідоме, досі впливаючи на життя суспільства. Наприклад, саме Голод винен у тому, що для українців типова психологія жертви. Це безсилля перед владою, перед свавіллям. Майже тотальна невіра в закони і в те, що щось можна зробити політичними засобами”, – зауважив він.

За словами Горностая, події 1933-го посилили психологію злиднів.

“Навіть ті, хто зараз набули якихось статків, стали багатіями – у них часто зберігається певний комплекс меншовартості. Власність, гроші, влада – його компенсація. І зупинитися, відчути, що досить уже грошей чи повноважень, вони не можуть. Влада для них – компенсація, завдяки якій вони можуть не почуватися жертвами”, – наголосив психолог.

Горностай підкреслив, що оплакувати трагедію варто було в попередні десятиліття.
“Зараз це, все-таки, трохи відійшло. Хоча все те, що було зроблене в останні роки – це необхідно. Але головне – не збільшувати кількість меморіалів, пам’ятників – а спробувати усвідомити цей факт історії, прийняти його як такий, що відбувся. Подобається це комусь, чи ні. Бо йде дуже великий спротив, і не лише з боку Росії, а й простих людей. Багато співвітчизників кажуть: не треба згадувати, нащо це робити? Виглядає, що ця травма така глибока, що її воліють не торкатися”, – зазначив він.

За матеріалами Gazeta.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.