Новини науки. 17 листопада. Кишкові бактерії захищають джмелів від небезпечних паразитів, але отримати такий імунітет джміль може тільки в колонії – через випорожнення інших особин.

Джмелі діляться бактеріями один з одним

Шлунково-кишковий тракт у джмелів служить будинком для популяції дружніх бактерій. У цьому сенсі джмелі схожі на людину: у нас теж є «домашня» кишкова мікрофлора, яка допомагає нам перетравлювати їжу і відбивати атаки патогенних бактерій. Приблизно тим же самим займаються і джмелині бактерії: вони захищають господарів від небезпечних паразитів. Можна сказати, що мікроорганізми виконують у джмелів роботу імунної системи.

Але коли джміль перетворюється з личинки на дорослу комаху, він повністю стерилізується. Ніяких бактерій у нього не залишається. Звідки ж тоді джміль бере бактерій-захисниць?

Дослідники з Швейцарського федерального технологічного інституту прийшли до висновку, що новонароджений джміль насамперед повинен з’їсти випорожнення родичів, які містять дружні бактерії. Свої спостереження зоологи представили в журналі PNAS.

Дослідники встановили, що кишкові протеобактерії джмелів захищають їх від вельми вірулентного паразита Crithidia bombi, який за короткий час може вразити всю колонію. Якщо у джмеля в кишечнику була досить велика популяція бактерій, паразит відступав. Якщо ж джміль ріс в стерильному оточенні, то, за словами вчених, він міг стати жертвою паразитів з шестикратною ймовірністю. Отримати ж бактерію джміль міг тільки в колонії.

За матеріалами компьюлента

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.