Новини України. 4 жовтня. Вже в кінці 2012 – початку 2013 року в Чорнобилі додасться радіоактивних відходів.

Чорнобильська зона найзручніша для «ядерного смітника»

Завтра на території Зони відчуження на майданчику розпочнеться будівництво Централізованого сховища відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання. «Ядерний смітник» побудують на гроші Великобританії та ЄС, повідомляє Сегодня.

За планом, джерела іонізуючого випромінювання будуть зберігатися там мінімум 50 років. Сховище повинне зберігати відпрацьоване ядерне паливо та радіоактивні елементи (відпрацьовані ядерні установки для виробництва енергії, ядерні реактори, рентгенівські апарати, деталі різної техніки. – Авт.). Таких джерел в Україні більше 400 тисяч, і тепер їх усіх звезуть під ЧАЕС.

«Такі речі і повинні зберігатися в одному місці під контролем, до цих пір утилізація відходів була величезною проблемою, – пояснює експерт з енергетичних питань Національного екологічного центру України Дмитро Хмара. – Відстежувати, куди їх дівають, стали лише останні років десять, і за ці роки в Україні близько 300 тисяч тонн радіоактивних відходів виявилися на різних звалищах. Велика концентрація їх у Дніпродзержинську, Жовтих Водах, Кіровограді, там же – і найвищий рівень захворюваності на рак».

Вивозити відходи до Росії дорого і безглуздо, говорить провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Сергій Дяченко: промислові відходи з часом можна використовувати як сировину для реакторів нового покоління.

«Саме сховище – об’єкт чистий, безпечний, як і станція, але з досвіду «Фукусіма»- навіть найнадійніші будови руйнуються. При будь-якій позаштатній ситуації наслідки будуть страшні: це ж міні-атомна бомба під боком, – говорить він. – Особливо якщо ми приймемо ризик заради грошей і пустимо до себе відходи з Європи – саме транспортування їх дуже небезпечне».

«Комітет схвалив проект, але особисто я проти – недостатньо аргументів за вибране місце під будівництво, – говорить глава комітету Ради Анатолій Семинога. – В Україні можна було знайти більш безпечну, віддалену від людей і такого мегаполіса, як Київ, місцевість».

Чорнобильська зона для таких цілей найзручніша, пояснює Хмара. «Раніше, за законом, до будівництва такого сховища потрібно було пройти купу консультацій та експертиз, але стало ясно, що так далі громадських слухань жодне рішення не пройде, – розповідає експерт. – У 2009 році Рада спростила процедуру: тепер вона складна тільки для інших регіонів країни, а для Чорнобиля достатньо отримати схвалення МНС». У МНС запевняють, що об’єкт абсолютно безпечний і не погіршить радіаційну обстановку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.