Новини науки. 14 жовтня. Представники Homo sapiens освоїли складні дії, що вимагають напруженої інтелектуальної роботи на 20-30 тисяч років раніше ніж вважалося.

Мушля для замішування фарб

Такий висновок зроблено в статті групи дослідників, опублікованій в журналі Science.

Вчені проводили розкопки в печері Бломбос в Південній Африці – судячи із зроблених знахідок, представники H. sapiens жили там, починаючи з періоду 140 000 років тому. Близько 70 тисяч років тому вхід до печери був завалений піском, і з тих пір вона незаселена.

Фахівці виявили в печері дві порожні мушлі відносно великих молюсків під назвою морське вушко. Усередині мушлі були вкриті жовтим пігментом охрою, а також дрібними останками кісток та вугілля – вчені вважають, що в мушлях стародавні люди розводили фарби для нанесення малюнків на обличчя і тіло, шкури тварин і стіни печери.

Поруч з мушлями були знайдені пристосування з каменів і кісток, необхідні для роздрібнення і змішування вихідних компонентів. Вчені припустили, що мешканці печер могли нагрівати кістки на вогні і використовувати розтоплений жир як закріплювач для фарб.

На внутрішніх стінках мушель дослідники розрізнили сліди, залишені якоюсь рідиною, – імовірно, водою або сечею. Автори вважають, що стародавні люди могли використовувати рідину для того, щоб зробити фарби менш густими.

Доісторичні набори для малювання вчені знаходили і раніше, але в нинішній роботі вперше описані пристосування для отримання фарб з вихідних компонентів і підготовки вихідних матеріалів до роботи.

Нещодавно інший колектив дослідників, які вивчали стоянки неандертальців, здійснив подібне відкриття. Вчені з’ясували, що Homo neanderthalensis ще 50 тисяч років тому використовували різноманітну косметику, також вироблену шляхом змішування кількох вихідних інгредієнтів.

За матеріалами Lenta.ru

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.