Новини світу. 13 жовтня. 31 жовтня (плюс-мінус кілька днів) нас стане сім мільярдів. Такими є прогнози ООН.

До кінця століття на Землі буде 10 мільярдів людей

Приблизно 1,4 млрд жителів Землі були свідками народження шести-, п’яти-, чотири- і трьохмільярдних дітей. А близько 42,5 млн повинні пам’ятати ті часи, коли людей на планеті було менше двох мільярдів.

Згідно з прогнозами ООН, в 2025 році людей на Землі буде 8 мільярдів. Найбільше народиться дітей в Африці; в Америці та Індії приріст складе 26%, а от європейців стане на 20% менше.

В останнє століття ми розмножувалися дуже швидко. В нинішньому столітті швидкість знизиться, але зростання нікуди не дінеться, і вже до 2050 року землян буде 9 млрд.

В районі V-VI століть на планеті було 200 млн людей. Приблизно до 1250 року – 400 млн. Епідемії чуми і війни XIV століття уповільнили процес, але потім він пішов з новою силою.

Мільярдна дитина з’явилася в світі близько 1805 року. До першого мільярда людство йшло тисячі років, а на наступний знадобилося трохи більше століття. За оцінками ООН, до 1930 року нас було 2,07 мільярдів. Трапився так званий демографічний зсув: населення перейшло від високої народжуваності і високої смертності до низької народжуваності і низької смертності. У розпал такого перехідного періоду виникає наступний феномен: смертність вже знизилася, а народжуваність, як і раніше залишається високою.

Трьохмільярдна дитина – дитя холодної війни. Вона народилася приблизно в 1959 році. Якщо він (або вона) з’явився на світ на Заході, то став частиною покоління “бебі-бумерів”. В цей післявоєнний період народжуваність в США виросла з 2,8 млн в рік в 1930-х до 4,3 млн в кінці 1950-х. Втім, темпи зростання населення тоді збільшилися в усьому світі, досягнувши піку (більше 2% на рік) на початку 1960-х. За даними Бюро перепису населення США, темпи зростання населення знизилися лише в 1959-1960 роках у зв’язку з Великим стрибком в Китаї.

Чотирьохмільярдне маля народилося в 1974 році. Світ вже не був таким оптимістичним. Експерти почали говорити про можливий колапс, оскільки Земля не зможе годувати таку кількість населення. У 1968 році Пол Ерліх і його дружина Анна опублікували книгу “Демографічна бомба”, в якій прогнозували масовий голод у 1970-х. Передбачення не здійснилося, проте в книзі автори прогнозували вимирання окремих біологічних видів, падіння риболовства, появи пандемій новий інфекційних захворювань. Експерти заявили, що автори недооцінили потенціалу сільського господарства, але зазначили, що з 1968 року до 2009 року в світі від голоду померло понад 300 млн. осіб.

1 липня 1987 ООН відсвяткувала “День п’ятого мільярда”. П’ятимільярдним немовлям призначили хорватського хлопчика Матея Гаспара. Він народився о 8:35 за місцевим часом у місті Загреб.

Аднан Невіч – шостий мільярд – з’явився на світ у місті Сараєво (Боснія) 12 жовтня 1999 року (вчора у нього був день народження). За абсолютно випадковим збігом в цей день місто відвідував генсек ООН Кофі Аннан.

Менше ніж за 75 років населення планети збільшилося втричі. При цьому глобальна смертність в 1999 році виявилася вдвічі меншою, ніж в 1950-му (за даними ООН), тоді як глобальна середня тривалість життя збільшилася на 20 років за той же період (з 46 до 66 років).

ООН вважає, що ювілейне дитя народиться 31 жовтня 2011. Водночас Бюро перепису населення США говорить про лютий 2012 року. Міжнародна організація захисту прав дитини Plan International приймає ставки на Уттар-Прадеш, найнаселеніший штат Індії. Група збирається представити свідоцтво про народження дівчинці в регіоні 31 жовтня, щоб привернути увагу до проблеми гендерно-селективних абортів в Індії.

За оцінками ООН, восьмимільярдна дитина зробить перший вдох приблизно в 2025 році. У 2010 році організація передбачила, що 9 мільярдів нас буде до 2050-го, а 10 млрд – до кінця століття. В основному за зростання населення відповість Африка на південь від Сахари. Там кількість людей збільшиться в три рази. Населення США, Мексики, Індії та інших країн з помірною народжуваністю примножиться на 26%, а чисельність європейців скоротиться на 20%.

За матеріалами компьюлента

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.