Новини України. 14 жовтня. Під стінами старої в’язниці, в двохстах метрах від мерії, в самому центрі Володимира-Волинського на Волині археологи наткнулися на страшну знахідку – масове поховання часів початку Другої світової війни, імовірно, це жертви НКВС.

У в'язниці лежить ще мінімум тисяча людей

У братській могилі довжиною 14 м і шириною 4 м знайшли скелети майже 400 чоловік різного віку та статі, навалені штабелями. Найстрашніше, що, судячи за висновками експертів польського інституту археології Університету Миколи Коперника в Торуні, майже кожен п’ятий розстріляний – дитина чи підліток! Було кілька немовлят з розбитими черепами.

Жахливе місце експерти вже прозвали другою Катинню (масові розстріли НКВД польських військовополонених навесні 1940 року поблизу Катині Смоленської області), повідомляє Сегодня.

Вчора останки перепоховали на міському кладовищі. «Ми копнули поруч – а там ще кістки. У в’язниці лежить ще мінімум тисяча людей », – розповідає начальник розкопок Олексій Златогорський. На жертв розстрілів археологи наткнулися випадково, у пошуках стіни замку польського короля Казимира III Великого (XIV ст.). Люди не стримували сліз.

Більшість загиблих, судячи з усього, польські військові та цивільні.

«Там, без сумнівів, поховані жертви розстрілів, що почалися в 1939 році, – вторить йому професор кафедри новітньої історії України Волинського національного університету Микола Кучерепа. – Нова влада прийшла і почала зачистку потенційних «ворогів».

У 90-х старожили розповідали історикам про той жах: ввечері у дворі в’язниці ставили трактор, включали двигун, щоб не було чути пострілів, і стратили. Звільняли камери для нових ув’язнених».

У могилі знайшли монети, жіночі гребінці, пляшечку з-під ліків з написом «Warszawa», бляшанки з польським написами.

Володимир Стемковський, директор місцевого історичного музею, показує речі з жіночої сумочки: флакон від парфумів, срібні виделки, ложки, ключі від письмового столу, графіт олівця, мундштук. Духи ще зберегли свій запах, дуже схожий на класичний парфум «Можливо» (польський «Шанель № 5»).

Судячи з куль і гільз, жертв вбивали з німецьких пістолетів «Вальтер» або «Парабелум». «У 1940 році НКВД оснастив такою зброєю своїх співробітників», – говорить Стемковський.

За його версією, біля стін в’язниці могли вбити польських біженців, які потрапили в 1939-му в оточення між німецькими і радянськими військами.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.