Огляд преси. 4 жовтня. Після 12 років перебування при владі Володимир Путін перетворився на нового “російського царя” – всемогутнього монарха з троном, але без корони, якому властиві достоїнства і недоліки інших правителів, які залізною рукою правили Росією: Івана Грозного, Петра Великого і Сталіна.

Володимир Путін
Путін знов будуватиме систему правління на свій лад

Про це пише іспанська El Mundo.

Колишній агент внушающего страх КДБ – всюдисуща в житті росіян фігура. Путін не робить помилок, він за гранню добра і зла, він “деміург нового російського суспільства”, пише автор.

“Путін подібний до радянських диктаторів. Він хоче будь-якими засобами втриматися при владі, не радячись з населенням”, – цитує видання правозахисницю Людмилу Алексєєву.

На її думку, основа його влади не така вже й міцна і безпосередньо залежить від добробуту населення.

Відповідно до цієї теорії, Путін уклав суспільний договір з російським народом, втомленим від бідності. Однак, якщо поліпшення якості життя припиниться, виникнуть вимоги свободи і демократії, пише газета.

Такою великою країною, як Росія, не може так довго правити одна людина, тому що навіть легендарній російській покірності є межа.

Рішенню Путіна повернутися до Кремля багато хто зрадів, деяких обурило, але майже нікого не здивувало, констатує автор.

Путін не міг не повернутися, – вважає політолог Федір Лук’янов, – Створена ним політична система вже не працює, а нову може створити тільки він. З консенсусом між різними правлячими кланами покінчено”.

На думку Лук’янова, Путіну наплювати на думку Заходу, так як він розуміє, що ніхто ні в США, ні в Європі ні на секунду не сумнівався в тому, що він залишиться при владі, пише газета.

На думку автора, горезвісна “тандемократія” була не двовладдям, а невдалим періодом міжцарів’я, який нікого не задовольнив. Консерватори вважають, що Медведєв поставив під загрозу путінську вертикаль влади, ліберали кажуть, що президент втратив відповідну можливість модернізувати країну.

“Якщо при Сталіні був культ особистості, то Путін – це торгова марка. Подобається вам це чи ні, але Путін – відображення російського суспільства, його прагнень і надій. Немає іншого політика, здатного змагатися з ним в авторитеті і впливі”, – цитує видання Лук’янова.

Любов росіян до Путіна – це прояв не безумовної підтримки, але ірраціональної потреби в безпеці та стабільності. За словами одного з експертів “Левада-Центр”, Путін – єдиний, кому довіряють росіяни, в той час як парламент, поліція і правосуддя повністю дискредитували себе. Згідно з опитуваннями, 70% росіян переконані, що рішення про повернення Путіна в Кремль було прийнято вже давно.

У той же час опозиціонер Євген Іхлов вважає повернення Путіна “трагедією”: “Тепер до влади повернуться реваншисти, чекісти і реакціонери, які помстяться тим, хто підтримав боязкі реформи Медведєва“, – цитує його видання.

“Суспільство буде деморалізованим, люди вийдуть на вулиці, режим придушить протести, націоналізм пошириться, здійсниться аж ніяк не оксамитова революція, і Росія розвалиться, як СРСР“, – прогнозує Іхлов.

На його думку, Медведєв втратив будь-який моральний авторитет, давши себе принизити Путіну – новому російському вождю, без якого ніщо не працює, тому що він сам і є система, “середньовічний цар, який скористався істерикою російського народу, чия гордість була вражена крахом СРСР”.

“Вибір для росіян простий: або Путін, або хаос”, – стверджує Іхлов.

За матеріалами El Mundo

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.