Новини здоров’я. 13 вересня. Отруйний алкалоїд з крокусів під назвою колхіцин може виявитися універсальною зброєю проти раку.

Крокус врятує людство від раку

Дослідники знайшли спосіб, як нацькувати його на ракову пухлину так, щоб він попутно не вбивав здорові тканини.

Британські вчені не відстають від арабських колег: у той час як останні вивчають протиракові властивості шафрану посівного, дослідники з Університету Бредфорда повідомляють про універсальні ліки проти пухлин, які їм вдалося створити за допомогою осіннього крокусу.

Квітка, що є, до речі, найближчим родичем шафрану посівного, містить алкалоїд колхіцин. Ця речовина, давно відома своїми протизапальними та іншими цілющими властивостями, найсильнішим чином пригнічує клітинний розподіл. Правда, потрапивши в організм, вона може погубити не тільки ракові, але і здорові клітини.

Суть роботи вчених зводилася, звичайно, не до отримання колхіцина з чи не найпоширенішої рослини на Британських островах, а в знаходженні способу адресної доставки алкалоїду в пухлину. На щастя, у дослідників вийшло змусити рак отруювати самого себе.

Пухлина поширюється за рахунок матриксної металопротеінази. Ці ферменти в буквальному сенсі розчищають вільне місце для зростаючої пухлини, руйнуючи взаємодію між здоровими клітинами й білками міжклітинного матриксу; від них напряму залежить ріст кровоносних судин, а значить, і повноцінне постачання пухлини поживними речовинами і киснем.

Дослідники пришивали до колхіцину білковий доважок, який придушував його отруйні властивості. У такому вигляді колхіцин був абсолютно нешкідливий. Але, прибувши в ракову зону, металопротеїназ пухлини розрізав гібридну молекулу, колхіцин виривався на свободу і зупиняв ріст кровоносних судин і пухлини.

Як показали експерименти, препарат ефективно пригнічував ріст пухлин декількох видів раку (грудей, легенів, передміхурової залози та інших) без жодних побічних ефектів. У деяких дослідах у мишей спостерігалася повна ремісія пухлини після однієї дози ліків.

Про результати своєї багаторічної роботи дослідники розповіли на Британському фестивалі науки.

Все це не може не вселяти оптимізм – подібні ліки, будь вони створені, стали б універсальною відповіддю проти левової частки ракових пухлин, незалежно від їх походження. Приступити до клінічних випробувань вчені планують протягом року.

За матеріалами Компьюлента

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.