Огляд преси. 6 вересня. Сьогодні “Газпром” почне закачувати газ в підводний газопровід Nord Stream, який пов’язує Росію з Німеччиною в обхід України.

Nord Stream вже завершують, а Україна хоче переглянути умови транзиту

Це перший прямий газопровід між країнами ЄС і Росією.

Сутички між Україною і Росією через ціни на газ і борги зривали поставки до Європи, що змусило “Газпром” шукати альтернативні маршрути. Nord Stream може послабити позиції України на переговорах з Росією про постачання газу. Україна, яка постачає до ЄС 80% російського газу через трубу “радянської ери”, хоче переглянути умови довготерміновий контракт на поставку палива, пише Business Week.

Nord Stream є важливим, оскільки він зменшить ненадійність поставок, а також зможе усунути коливання цін взимку”, – сказав експерт Джон Фаі (Eras Ltd., Лондон).

“Ми повільно, але впевнено відходимо від диктату транзитних країн”, – цитує видання прем’єра Росії Володимира Путіна, який сьогодні оголосив про початок закачування газу.

У комерційному режимі газопровід запрацює в жовтні.

Тим часом ціни на газ в Європі на зимовий період (їх планку ставить британська торговельна площадка National Balancing Point) в нинішньому році досягли максимуму з жовтня 2008 року. Виною цього є зростання страху перед залежністю від імпорту і сумніви в надійності поставок, відзначають автори.

У травні голова правління “Газпрому” Олексій Міллер заявив, що його компанія може перенаправити через Nord Stream до 20 млрд кубометрів газу, які зараз йдуть через Україну.

Українська державна НАК “Нафтогаз”, яка щороку переправляє до Європи 100 мільярдів кубометрів газу, має максимальну можливість перекачувати 142 мільярди “кубів”.

“Зважаючи на зниження обсягів транзитного газу, Україна в наступному році втратить близько 550 млн доларів в плані доходів від транзиту”, – зауважив аналітик Денис Саква (Dragon Capital, Київ).

Nord Stream вже скоро почне працювати, в той час, коли Україна просить переглянути механізми ціноутворення і зниження обсягів газу, який вона зобов’язана купувати за контрактом. Глава “Газпрому” Міллер заявив, що це можливо лише тоді, коли його компанія поглине “Нафтогаз”. Відповідно, українська влада відмовилася від цього.

Newsmarket

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.