Новини здоров’я. 23 серпня. Вчені з медичного центру Дюкського університету (Duke University Medical Center) виявили механізм, який може пояснити, чому стрес призводить до пошкодження ДНК.

Стрес порушує ДНК

У ході дослідження фахівці вводили мишам речовину, подібну адреналіну, яка діяла через адренергічні бета-рецептори (локалізовані на клітинній поверхні). Автор роботи Роберт Лефковіц виявив, що ця модель хронічного стресу викликала певні біологічні шляхи і призвела до пошкодження ДНК.

“Цей механізм пояснює, чому хронічний стрес викликає в людини різні порушення та захворювання, починаючи від косметичних проблем, включаючи сиве волосся, до смертельно небезпечних злоякісних новоутворень”, – коментує Лефковіц.

Стрес діє на білок р53, який здатний придушувати пухлини (т.зв. страж геному). Саме він запобігає геномні порушення.

“Дослідження показало, що хронічний стрес знижує рівень цього білка. Ми вважаємо, що це є причиною хромосомних порушень”, – говорить Макото Хара.

Раніше  Лефковіц вивчав G-білково-ізольовані рецептори (до них належать і адренергічні бета-рецептори), за допомогою яких діють серцеві бета-блокатори, антигістамінні препарати, ліки від виразки. Зараз команда вчених займається дослідженням білка бета-аррестину. Виявилося, що адреналін допомогою G-білків і бета-аррестину проникає в клітину і ушкоджує ДНК.

“Відключення” білка бета-аррестін-1 у мишей допомогло запобігти геномним порушенням. Зниження рівня бета-аррестіна стабілізувало на клітинному рівні р53 в вилочковій залозі (орган, який надто реагує на гострі або хронічні стреси) і в яєчниках, де стрес може вплинути на геном потомства.

Джерело РБК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.