Новини світу. 21 серпня. За 20 років колишні радянські республіки пройшли різні шляхи розвитку. Нові держави пережили важкий перехід від соціалістичної економіки до ринкової, а потім багато з них зіткнулися з економічними труднощами, а деякі – з війною.

Розпад СРСР - крок до самостійного майбутнього

Нижче відображено розвиток двох республік – багатшої Естонії і найбіднішої – Таджикистану, за такими показниками, як національний добробут, здоров’я і рівень демократії.

Естонія – найбагатша з усіх 15 країн колишнього радянського Союзу. Тут бурхливо розвивається електронна та телекомунікаційна індустрія, держава має міцні економічні зв’язки з Фінляндією, Швецією і Німеччиною. Так само, як і її балтійські сусіди, в пострадянські роки Естонія здійснила швидкий перехід до ринкової економіки.

У 2004 році країна увійшла до Європейського союзу, що викликало інвестиційний бум. Проте естонська економіка важко переживала наслідки глобальної економічної кризи 2008 року. У неї були найгірші показники зайнятості в ЄС: у травні 2009-го безробіття підскочило до 15,6% в порівнянні з 3,9% у відповідний період попереднього року.

Уряд реалізував жорстку програму заходів економії, і до січня 2011 року, коли країна увійшла в зону євро, владі вдалося оживити економіку. Раніше естонський кабінет міністрів мав намір приєднатися до євро до січня 2007 року, але перехід на європейську валюту довелося перенести через високу інфляцію.

Таджикистан – найбідніша країна з усіх 15 колишніх радянських республік. Незабаром після отримання незалежності в Таджикистані почалася громадянська війна, яка тривала п’ять років і закінчилася в 1997-му. До 50 тисяч людей в ній загинули, більше 10% населення втекли з країни. Економіка республіки так і не відновилася. Убогість і сьогодні – один з головних бичів Таджикистану.

Майже половина ВВП Таджикистану припадає на приблизно 2 мільйони емігрантів, які працюють в інших країнах, здебільшого, – в Росії. Однак рецесії 2009 року негативно позначилася і на цих надходженнях. Основні джерела експортних надходжень – бавовна і алюміній. Крім того, бюджет країни залежить від експорту нафти і газу.

Україна на тлі цих двох держав виглядає так:

Україну свого часу називали житницею Європи: тут вироблялося більше чверті всієї сільськогосподарської продукції СРСР. Однак після здобуття незалежності країна пережила період швидкого економічного спаду і галопуючої інфляції. І хоча обсяги торгівлі України з країнами ЄС сьогодні перевищують товарообіг з Росією, Москва залишається найбільшим окремо взятим торговим партнером Києва.

Україна залежить від поставок російського газу і являє собою важливий сегмент транзитного газового маршруту з Росії до Європи. Суперечки з приводу цін на газ в 2006 і 2009 роках призвели до того, що Москва на деякий час скоротила поставки газу. Крім того, українська економіка багато в чому залежить від експорту сталі, що зробило її особливо вразливою для наслідків глобальної фінансової кризи 2008 року.

Джерело ВВС

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.