Інтерв’ю. 4 серпня. Те, що відбувається в Ірані немає нічого спільного з протестами в інших країнах арабського світу. Про це заявляє президент країни Махмуд Ахмадінежад.

Махмуд Ахмадінежад
Махмуд Ахмадінежад: в будь-якій країні є тюрми

За його словами, в Ірані ситуація стабільна і переслідувань лідерів опозиції немає. Правоохоронні органи карають лише за явні злочини: злочини, які засуджує будь-яка країна світу.

Водночас сам Ахмадінежад незадоволений тим, що коїться в арабських країнах.

“Я розчарований світовим порядком, який відділяє деяких представників влади від народу до такої міри, що люди в пошуках свободи мають просити проведення суду на їх лідерами”, – розповідає лідер Ірану в інтерв’ю Euronews.

– Ви говорите, що в народу є право вимагати відповідальності від влади. Ви бачили, що відбувалося в Ірані в 2009 році (президентські вибори, які супроводжувалися заворушеннями через фальсифікацію – ред.). Як ви думаєте, “арабська весна” може статися в Ірані, чи ситуація в країні сьогодні стабільна?

Те, що відбувалося в Ірані неподібне на те, що відбувається сьогодні в інших країнах. Президентські вибори в Ірані були абсолютно вільними. Проте напади на будівлі та автомобілі є забороненими законом в кожній країні. На це звертає увагу поліція і судова система.

– Чи може вільно висловлювати своє бачення Мір Хосейн Мосаві, який знаходиться під домашнім арештом, чи може вільно висловлювати свою думку Мехді Карубі, який також під домашнім арештом? Чи можуть вони вільно висловити свій протест вашому правлінню вдома під суворою охороною?

В будь якій країні є тюрми. В Великобританії, наприклад, вони теж є. Чи не так?

– Я ціню вашу відповідь, але я говорю про тюрми і в’язнів в Ірані про пана Мусаві і Карубі…

Тюрми є всюди. В цих людей є проблеми з законом. Судова система в Ірані працює незалежно і в мене немає права вмішуватися в неї. Є певні правило згідно з якими можна взаємодіяти з судовою системою.

Нагадаємо, що в 2009 році в Ірані відбувалися президентські вибори. Основними опонентами були Махмуд Ахмадінежад та лідер опозиції Мір Мосаві, який виступає за реформування та демократизацію країни. Після поразки, Мосаві звинуватив владу у фальсифікації результатів виборів і закликав народ до акцій протесту.

Багатотисячний натовп вийшов на вулиці Тегерану. За офіційними даними, в заворушеннях загинуло 20 осіб, за неофіційними 120. Тисячі осіб арештували.

На початку 2011 року опозиція вирішила провести мітинг в підтримку акцій протесту в Тунісі та Єгипті. Люди вийшли на вулиці з метою провести просто марш, проте правоохоронні органи розігнали акцію. Тоді Мосаві посадили під домашній арешт, його оточили охоронці, які не підпускали до будинку навіть родичів.

Експерти відзначають, що сьогодні Ахмадінежад не вдається до агресивних висловлювань, які він собі дозволяв раніше. Це може бути зумовлене внутрішньою політичною боротьбою в країні, а також посиленням санкцій Заходу. Не потрібно забувати і про ланцюжок революцій, які валять режими в арабських країнах.

Нагадаємо, прозахідний режим шаха Мохаммеда Рези Пехлеві скинутий в лютому 1979 року під час ісламської революції, після чого іранський народ на референдумі проголосував за проголошення Ірану Ісламською республікою і введення в країні порядку на основі ісламських норм. У тому ж році політичний притулок вигнаному шахові надав Каїр, де той помер від раку в 1980 році.

Newsmarket

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.