Новини медицини. 28 липня. Нова наукова розробка в Японії: зі стовбурових клітин вчені створили зуби. Фахівці їх називають живими.

Японці навчилися вирощувати зуби зі стовбурових клітин

Вони нічим не відрізняються від природних – та ж емаль, нервові волокна і кровоносні судини. І що найголовніше – вони чудово ростуть у роті пацієнта.

Дивлячись в мікроскоп, співробітники лабораторії найтоншими різцями обробляють унікальний біологічний матеріал. Вони розщеплюють шматочки клітинної тканини, взяті у зародків мишей. Це стовбурові клітини. Їх особливість – при певних умовах вони можуть трансформуватися в різні органи і тканини. Тут з них роблять зуби, поки, щоправда, тільки для гризунів.

“Отримані клітини ми утримуємо в рідкому азоті. При температурі мінус 168 градусів вони можуть зберігатися практично вічно”, – говорить дослідник Токійського наукового університету Масаміцу Осима.

Вважається, що за стовбуровими клітинами – майбутнє трансплантології, бо вирощені з них органи ідеальні для пересадки. Однак реалізувати це на практиці ще нікому не вдавалося.

Японські дослідники знайшли особливу комбінацію клітин ембріона. Незважаючи на лабораторне походження, вирощені зуби називають живими, бо після пересадки вони ні чим не відрізняються від природних – та ж емаль, нервові волокна і кровоносні судини.

“Це спеціальний живильний розчин. Таким способом я додаю його в ємності з клітинним матеріалом, щоб створити сприятливе середовище для формування зубної тканини”, – пояснює учений.

Процес починається відразу – клітини діляться і химерно змішуються один з одним.

Професор каже, що найскладніше було надати зубу потрібну форму. Щоб він не розростався вшир, використовувалися спеціальні пластикові кільця. Така “теплична” стадія вирощування зуба тривала рівно місяці. Потім, як саджанець, його завантажили в ясна. Імплантація зайняла ще близько 40 днів, після чого пацієнт знову зміг повноцінно гризти насіння і кусати лаборанток за пальці.

“Концепція наших досліджень полягає в тому, щоб цілком відтворювати органи або тканини, які володіють всіма необхідними якостями і повноцінно функціонують відразу після пересадки. Успішні результати дослідів з отриманням зубів демонструють, що цей спосіб реалізуємо на практиці”, – говорить професор Токійського наукового університету Такасі Цудзі.

В даний час дослідники зайняті удосконаленням нової технології.

“Це ще один приклад репродукції органів і тканин: кілька зубів вирощені на одній кісткової основі. Тут ви бачите чотири зуби, але їх може бути і п’ять, і шість”, – пояснює Масаміцу Осима.

Передбачається, що застосування такої технології в медицині дозволить відновлювати пацієнтам зуби, пересаджуючи їх не по одному, а відразу цілими групами.

Успіх японських вчених називають першим серйозним кроком до відкриття принципово нового етапу розвитку репродуктивної медицини. Однак коли стане можливим вирощування живих трансплантатів для лікування людей, фахівці сказати не зміг. За їх словами, технічно цього можна досягти вже через двадцять років. Але тут є й етична сторона питання, остаточну відповідь на який дати поки ніхто не може.

За матеріалами Вести

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.