Новини науки. 11 липня. Загублені «гриби-примари» знову виявлені в лісах Бразилії.

Під їх світлом можна читати книги

Вчені знову знайшли гриби, що світяться настільки яскраво, щоб при їх світлі можна було читати книгу, повідомляє CNews.

У далекому 1840-му році англійський ботанік Джордж Гарднер спостерігав на одній з вулиць бразильського міста дивну картину: група дітей грала з чимось, що світилося світиться, іграшка виявилася грибом.

Діти називали його “flor-de-coco”. Вони показали Гарднеру, де ростуть такі гриби, і він відправив ці незвичайні об’єкти в Англію на експертизу. Англійські фахівці назвали невідомий раніше вид Agaricus gardneri, віддавши данину поваги вченому. З тих пір гриби немов канули в воду, і більше їх ніхто не бачив.

Денис Десярдін, який працює в Сан-Франциско і його колеги змогли знайти втрачений гриб. Дослідивши його, вчені змінили розташування гриба в класифікації і перейменували його в Neonothopanus gardneri.

“Зловити” гриб було нелегко, зізнається Десярдін. Для цього йому разом з бразильським колегою доктором Кассіусом Стевані довелося “виходити вночі, коли місяць був молодий, і блукати по лісі, залазячи на дерева”. Разом з ученими по лісі гуляли отруйні змії і ягуари, так що прогулянка була ризикованою.

“Люди в основному бояться їх, називаючи грибами-привидами”, – говорить Денис.

Що стосується властивостей, які дозволяють грибам світитися, дослідники вважають, що це відбувається у грибів за тим же принципом, що і у світлячка – шляхом хімічного складу люциферину і ензиму luciferase. Luciferase є ензимом, який допомагає взаємодії між люциферин, киснем і водою для виробництва нового складу, який виділяє світло. Проте, вчені ще не ідентифікували люцефірін і ензим luciferase в грибах.

“Вони світяться 24 години на добу, стільки часу, скільки доступні вода і кисень” – сказав Дежарден. “Але тварини виробляють це світло тільки в струменях. Це повідомляє нам про те, що хімікат, який впливає на ензим в грибах, повинен бути легко доступним і рясним”.

Вчені також виявили в світі ще кілька інших видів грибів, які світяться в темряві протягом останніх років. Всього існує близько 65 відомих видів люмінесцентних грибів. Вчені ще до кінця не з’ясували, чому вони світяться, але імовірно, ця здатність може бути розвинена для залучення нічних тварин, щоб таким способом розсіювати свої спори – поширювати своє потомство.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.