Огляд преси. 15 липня. Європейські оглядачі розмірковують над суперечністю між реальними шансами України отримати широку угоду з ЄС вже у жовтні та зростаючим політичним напруженням у Києві, котре викликане, насамперед, «вибірковим правосуддям» направленим проти опозиції.

газети
Огляд преси

Європейські експерти також зауважують, що негативний розвиток політичної ситуації в Україні доповнює у цілому наростаюче суспільне напруження у Європі. До цього додається також жорстке протистояння проросійських радикалів і української влади в Криму.

Швейцарська «Нойє Цюрхер Цайтунґ» інформує, з посиланнями на міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка, що, як виглядає, справа з укладенням угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі між ЄС та Україною просувається настільки успішно, що можна очікувати досягнення узгодженості між сторонами на експертному рівні у вересні, а приїзду Януковича до Брюсселя, на запрошення голови Єврокомісії Баррозу, «для заключної крапки», у середині жовтня.

Не зважаючи на подальше загострення стосунків із української опозицією і своєрідне розуміння «європейських цінностей» Президентом Януковичем, все ж, як зауважує швейцарське видання, «ознаки успіхів Києва у європейській політиці виглядають сприятливими як ніколи». І це пов’язують із піврічним головуванням Польщі в ЄС, котра висуває однією з прерогатив зовнішньої політики ЄС покращення політики «Східного партнерства» і наближення України до ЄС у довготривалій перспективі. Однак, на думку «Нойє Цюрхер Цайтунґ», все ж в ЄС повинні давати собі реальний звіт, чи погодиться Президент Янукович зі словесними вимогами Брюсселя на дотримання Києвом «європейських цінностей», якщо Угода про асоціацію вже «буде у нього в кишені».

Важливим фактором у обговоренні аспектів «Східного партнерства» в ЄС, на думку швейцарського видання, є аргумент із загрозою посилення Росії за рахунок цих східних сусідів (Білорусі і України), коли Москва домоглася б «більшої присутності» в регіоні, а Європа втратила б тут свій вплив.

Тому, як йдеться в матеріалі «Нойє Цюрхер Цайтунґ», Москва нервує із-за зовнішньополітичної орієнтації Януковича на Захід і шукає шляхи протидії цьому. Природній газ – дієвий засіб у цій боротьби Росії проти руху Києва на зближення з Європою. Російське керівництво розтолковує Києву, що життєво необхідні поступки в ціні на російський газ можуть бути реальними лише за умови вступу України до «троїстого» Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану чи ж злиття «Нафтогазу України» з російським «Газпромом».

Ендрю Ретман попереджає на сторінках EUObserver,, що пора відпусток для європейських чиновників, коли в наступні шість тижнів у офісах ЄС залишиться лише до 20 відсотків працівників, становить підвищені ризики і для єврозони і для подій в арабському світі, коли ЄС матиме набагато менше можливостей для оперативного реагування. До фінансової скрути в Греції додаються потенційні проблеми в Італії та Іспанії, і тут експерти попереджають, що «фінансові ринки у відпустку не йдуть»… Ніку Попеску, провідний аналітик із лондонської «Європейської ради міжнародних відносин», сказав EUObserver , що до всіх нинішніх негараздів в Європі додаються ще й явні кризові явища у східних сусідів, коли, наприклад, «політична напруженість в Білорусі, Україні, Грузії розвивається «у стійкому негативному напрямку».

Московська «Нєзавісімая газета» продовжує висвітлювати напружені стосунки між радикальними проросійськими силами Криму, зокрема, російськими козаками, і українською владою півострова, насамперед, у особі прем’єра Криму Василя Джарти. Останній обіцяє: «Зараз і надалі буде жорстке випередження будь-яких спроб штучного розхитування ситуації на півострові». Видання з Москви також висвітлює видворення з території України «політичного туриста, колишнього президента Криму – Юрія Мешкова», і таке ж попередження про необхідність покинути територію України одному з лідерів російських козаків – Віталію Храмову, та двомісячний арешт отамана російських козаків Мініха. Експерти кажуть, що влада Януковича, як у Києві, так і в Криму, керується економічними, а не ідеологічними установками, і помилися ті, хто очікував, що «Янукович на посаді Президента віддасть Крим росіянам». «Донецькі не пускають чужих на свою територію, котра тепер розширилася до кордонів України», кажуть «Нєзавісімой газете» експерти з Києва.

Джерело Радіо свобода

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.