Новини України. 2 липня. У відповідь на збільшений газовий пресинг з боку Росії Україна може завдати «ядерний контрудар».

Хмельницька АЕС
Україна може завдати Росії ядерний контрудар

Йдеться про будівництво двох нових енергоблоків Хмельницької АЕС за старим російським проектом. Про це для ДТ пишуть експерт Центру «Номос» Михайло Гончар і юрист-міжнародник Максим Алінов.

Цей проект більше потрібен російському атомному монополісту, який програє в конкурентній боротьбі технологічно більш просунутим проектам провідних світових компаній у цій сфері. Відмова України від реалізації проекту розширення ХАЕС на російській технологічній базі похитне й без того непевні позиції «Росатома» в Європі.

На думку авторів, доцільно намалювати перспективу: для російських АЕС залишиться тільки Бангладеш. Відмова від ядерного проекту з Росією дасть непогані шанси для вугільної генерації в Україні, тим більше що вугілля не створює ефекту зовнішньої енергозалежності.

Такий крок допоміг би Києву запобігти наслідкам газового тиску з боку російської сторони, що, на думку М. Гончара і М. Алінова, багато в чому спровокований самою українською стороною. А саме: хаотичністю думок і дій української влади; відсутністю чіткої газової стратегії України щодо Росії; переважанням з української сторони тактичних підходів до вирішення газових суперечок; переважанням олігархічних сьогохвилинних інтересів над національними стратегічними інтересами України в газовій сфері; застосуванням політичних механізмів урегулювання спірних ситуацій і необгрунтованим ухилянням від юридичних (судових/арбітражних) способів вирішення суперечок; фактичним небажанням лібералізувати газовий ринок України на основі європейських стандартів.

Для того щоб відстояти державні інтереси, Україні необхідно зробити декілька кроків, відзначають експерти. По-перше, слід усунути вищевказані елементи, що заохочують російську сторону проводити агресивну газову політику щодо України. Із цією метою в першочерговому порядку необхідно забезпечити ефективну імплементацію Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» і виконання міжнародно-правових зобов’язань України, прийнятих у зв’язку зі вступом до Європейського енергетичного співтовариства (що стосуються, зокрема, імплементації в Україні європейських газових директив).

По-друге, необхідно максимально використовувати промахи і провали російської енергетичної політики.

По-третє, слід мати стратегічний погляд на ситуацію. Незважаючи на всі зусилля росіян в Європі, на думку багатьох аналітиків, частка трубопровідних поставок газу зі Сходу буде скорочуватися внаслідок збільшення зони впливу поставок зрідженого природного газу, а також розширення «сірої зони», де неминуча запекла конкуренція СПГ з трубопровідним газом не на користь останнього . Не останню роль зіграє і сланцевий газ.

По-четверте, потрібно оцінювати досвід сусідніх країн і скептично ставитися до обіцянок Кремля і «Газпрому». По-п’яте, блефу з російської сторони слід протиставити професіоналізм з українського боку, вважають експерти.

Новинка від NewsMarket: Samsung представив новий смартфон Galaxy Z

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.