Огляд преси. 4 липня. У середу Юлія Тимошенко, яка 7 років тому підняла натовп на Помаранчеву революцію, з’явилася до суду як відповідач у справі про перевищення службових повноважень, нагадує Time.

Демократія
Українська демократія кульгає

Тимошенко заявляє, що Янукович намагається розчавити політичну опозицію, Янукович стверджує, що звинувачення, пред’явлені Тимошенко, не мають політичного підгрунтя. “Але деякі побоюються, що цей судовий процес – ще одна прикмета того, що колишній маяк демократичних перетворень в регіоні авторитарних режимів, яким була Україна, став гаснути”, – пише журналіст Джеймс Марсон.

ЗМІ скаржаться на зростаючий натиск – їх намагаються змусити дотримуватися офіційної лінії; вибори в місцеві органи влади в жовтні, на яких партія Януковича перемогла з великою перевагою, були розкритиковані США та ЄС; до Конституції внесені неоднозначні поправки, що концентрують владу в руках президента; близько дюжини колишніх членів кабінету Тимошенко знаходяться під слідством за правопорушення, причому уряди деяких західних країн висловлюють побоювання, що розслідування мають політичні мотиви “, – говориться в статті.

Головне питання для Заходу, особливо для ЄС: як умовити українських лідерів припинити репресії? – вважає журнал. Янукович взявся налагоджувати відносини з Росією, але не погодився на пропозицію Москви вступити до Митного союзу і розвивати інші взаємопроникні економічні зв’язки. Він веде переговори з ЄС щодо угоди про свободу торгівлі, яке, до великого незадоволення Кремля, несумісне з членством України в Митному союзі.

“Але деякі критики сумніваються, що Європі слід ратувати за тісні зв’язки з лідером, який, схоже, охоче буде спостерігати тюремне ув’язнення свого головного політичного опонента”, – говориться в статті. Нещодавно група провідних західних та українських учених закликала ЄС проявити жорсткість, пов’язавши економічну інтеграцію України зі скрупульозним дотриманням стандартів демократії і верховенства закону.

Інші вважають такий підхід контрпродуктивним: глибока інтеграція дозволить Європі підштовхувати Україну до політичних перетворень, стане не тільки підмогою демократії та безпеки, а й наочним прикладом для Росії і Білорусії, що для авторитарної моделі існує альтернатива. Відмова від інтеграції рівносильна “повному фіаско курсу ЄС у регіоні”, зауважила Аманда Пол з European Policy Center (Брюссель).

“Ізоляція Януковича може штовхнути його у всеохопні обійми Кремля“, – пише автор. Він наводить слова неназваного співробітника МЗС України: “Росія чинить на нас сильний тиск, але ми опираємося. Європейська інтеграція – для нас пріоритет”. На думку автора статті, ЄС навряд чи пообіцяє Україні те, чого вона добивається, – в майбутньому прийняти її в свій блок.

Деякі держави Євросоюзу боязко ставляться до його подальшого розширення, особливо в світлі гострих внутрішніх проблем блоку. “І все ж переговори про свободу торгівлі, схоже, близькі до завершення”, – відзначає автор. За словами аналітиків, для того щоб ЄС не обмежувався тільки словесними закидами, Янукович повинен обійтися з Тимошенко надзвичайно суворо.

Джерело Time

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.