Огляд преси. 30 липня. Республіканцям без підтримки однопартійців не вдалося провести через Палату представників свій план з підняття стелі держборгу і скорочення бюджетного дефіциту – голосування просто не відбулося.

Барак Обама
В Обами складне економічне завдання

Цей конфлікт розколює республіканську фракцію в Палаті представників. Американські праві “відірвалися від реальності” і грають з вогнем, заганяючи уряд і націю в дефолтний тупик, коментують ЗМІ.

Не отримавши підтримки консервативних членів своєї партії, республіканські лідери Палати представників у четвер раптово відклали голосування за пропозицією підвищити межу держборгу і скоротити державні витрати, зробивши марними спроби уряду запобігти дефолту на наступному тижні, повідомляє The New York Times.

“Всього за кілька хвилин до поіменного голосування за планом, який просував спікер Джон Бейнер, республіканці здивували Палату представників, перервавши дебати і перемкнувшись на рутинні питання, в той час як Бейнер і його сподвижники намагалися повернути консерваторів до обговорення плану”, – відзначає автор статті Карл Халс.

Неясно, чи має намір керівництво перекомпонувати це питання і здійснити нову спробу в п’ятницю, але високопоставлені законодавці робили процедурні кроки, необхідні для цього, пише автор.

“Несподівана затримка поставила під сумнів результат протистояння по ліміту держборгу і викликала побоювання у деяких на Капітолійському пагорбі, що уряд рухається до дефолту. Демократичні лідери Білого дому і Сенату чекали кроків з боку Палати представників, перш ніж зробити наступний крок до вівторка, коли Міністерство фінансів встановило крайній термін підняття стелі держборгу. В іншому разі уряд може не впоратися зі своїми фінансовими зобов’язаннями”, – йдеться в статті.

Законопроект передбачав підвищення стелі федерального боргу на 900 млрд доларів в обмін на скорочення витрат на трохи більшу суму. Друге підвищення, на 1,6 трлн, могло статися в 2012 році.

“Неприйняття цього заходу може стати серйозною поразкою для Бейнера, який вклав багато політичного капіталу в спроби домогтися схвалення більшістю своєї фракції заходу, що отримав рішучу підтримку всього керівництва”, – йдеться в статті.

Цей захід також допоміг би сенаторам-демократам в їх спробах підняти стелю держборгу, щоб допомогти Міністерству фінансів звести кінці з кінцями до 2012 року.

“Американські праві відірвалися від реальності” – саме так Sueddeutsche Zeitung оцінює позицію республіканців у питанні держборгу.

США, як і раніше загрожує дефолт. Барак Обама в своєму зверненні порівняв ситуацію з Армагеддоном, якщо Конгресу не вдасться законним шляхом збільшити ліміт держборгу”, – пише автор статті Крістіан Верніке.

“Але в підсумку переможець у цій дуелі за планування бюджету і держава вже давно визначені: американський правий фланг диктує, а президент і нація змушені підкорятися. Тим не менш, заходи зі скорочення бюджетних витрат будуть здійснені за рахунок малозабезпечених американців, для яких будуть скасовані соціальні програми підтримки. Від вищого класу, навпаки, нічого не потрібно, адже підвищення податків або скорочення державних пільг для нафтової промисловості – табу в тому числі і для демократів”, – відзначає автор статті Крістіан Верніке.

Сподіваючись зменшити вплив Вашингтона, деякі депутати від республіканської Теa Party вже уявляють собі, як вони не підуть на компроміс і на короткий термін заженуть державу в дефолтний тупик, продовжує видання. Цей конфлікт розколює республіканську фракцію в Палаті представників. Правляча еліта “Великої старої партії” (Grand Old Party), розуміє, що поставлено на кону – наймасштабніша в історії США програма з економії бюджету в розмірі майже 2,7 трлн доларів. При цьому партія ризикує втратити повагу незалежних виборців, якщо відмовиться піти на компроміс, автором якого є сама, повідомляється у виданні.

“І все ж, можливо, наступного тижня ця сліпа лють позначиться потрясіннями на фондових біржах усього світу. Адже та купка республіканців, яка грає з вогнем, давно втратила зв’язок з реальністю”, – пише автор.

“Картина їх світу виглядає інакше: вони всі виросли в сільській місцевості, серед білих, в середовищі яких кожен другий вірив, що Барак Обама – це замаскований мусульманин і за відсутністю підтверджень свого американського походження не має законних прав на президентський пост”, – йдеться в статті.

Якщо Конгрес в задані терміни не підніме стелю держборгу, президенту Обамі і Казначейству буде дуже складно не порушити деякі закони, прийняті Конгресом, пише Financial Times.

Якщо до 2 серпня стелю боргу не підвищать, Казначейство не зможе виконати свої зобов’язання без запозичення коштів, що неможливо зробити, не порушуючи закон 1917 про стелю боргу. У той же час низка законів зобов’язує Казначейство здійснювати різні платежі, а також погашати борг. З іншого боку, 14-а поправка до конституції говорить, що “юридична сила державного боргу США не підлягає сумніву”, і якщо ситуація зайде в глухий кут, противники підвищення ліміту держборгу мають всі підстави послатися на 14-ту поправку, відзначає кореспондент видання Робін Хардінг.

У той же час існують різні контраргументи: практичний (цінні папери Казначейства, випущені понад ліміт боргу, не будуть викликати довіри); політичний (незрозуміло, чим може обернутися можливе анулювання Обамою рішення Конгресу); юридичний (якщо Обама віддасть пріоритет борговими платежами, то не порушить ні 14-ту поправку, ні закон про стелю боргу).

Проте немає впевненості в тому, що Обама має законні повноваження для встановлення черговості платежів, і Казначейству, швидше за все, доведеться просто сплачувати рахунки у міру їх надходження і своїх можливостей.

“Навіть якщо президент вирішить, що криза зі стелею боргу дає йому санкцію на використання надзвичайних повноважень для встановлення черговості платежів, у нього мало відповідних варіантів необхідного скорочення витрат на 40-45%”, – зазначає видання.

На думку експерта вашингтонського Bipartisan Policy Centre Джея Пауелла, якщо адміністрація вирішить віддати пріоритет масштабним витратам за програмами соціального страхування та медичної допомоги, їй доведеться відмовитися практично від всіх інших витрат, включаючи витрати на ядерну безпеку та утримання федеральних в’язниць, пише видання.

За матеріалами inopressa

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.