Новини медицини. 8 липня. У нашому організмі етанол перетворюється на ацетальдегід, який веде себе досить агресивно щодо ДНК.

молодь, алкоголь
Наслідки алкогольної залежності непередбачувані

На захист генів від шкідливої ​​речовини стають дві групи білків: одна з них нейтралізує сам ацетальдегід, друга займається лагодженням пошкодженої ДНК.

Наскільки давно людина знайома з алкоголем, настільки ж алкоголь різноманітний у своїх ефектах, вироблених в людському організмі. Не встигла одна група дослідників повідомити, що алкоголь зовсім не вбиває клітини мозку, а лише послаблює синаптичні контакти між ними, як учені з Британської ради з медичних досліджень заявляють щось зовсім протилежне: алкоголь вкрай згубний для клітинної ДНК.

Як зазначають дослідники, ацетальдегід – побічний продукт переробки етанолу в нашому організмі – може призводити до катастрофічних пошкоджень ДНК. І вмирати б нам від першої ж чарки, якби у клітин не було двоступеневої системи захисту: перша ступінь включає в себе ферменти, що нейтралізують власне ацетальдегід, друга – набір білків, що беруть на себе екстрений ремонт пошкодженої ДНК.

Вчені експериментували з вагітними мишами, у яких були відключені обидві системи: у таких тварин навіть невелика одноразова доза алкоголю приводила до загибелі плоду, більше того, у самих дорослих мишей спостерігалася загибель кров’яних стовбурових клітин.

Перевірити вплив алкоголю на ДНК вчених спонукали дві групи відомостей. По-перше, до алкоголю вкрай чутливі люди, які страждають від синдрому Фанконі, важкої спадкової недуги. У цих хворих не працюють білки, відповідальні за репарацію ДНК, внаслідок чого ацетальдегід завдає незворотні пошкодження генам, і це призводить до хвороб крові та онкозахворювань.

З іншого боку, люди з природженою непереносимістю алкоголю дуже схильні до раку стравоходу, при цьому у них не працює система нейтралізації ацетальдегіду. В обох випадках наслідки прийому алкоголю виражені в захворюваннях, які зачіпають молекулярно-генетичний апарат клітини.

Фермент, який дезактивує ацетальдегід, і білки Фанконі запобігають ушкодження ДНК, які лежать в основі або загибелі клітин, або їх ракового переродження. Разом з тим регулярне вживання алкоголю може пересилити дію цих захисних систем, що, на жаль, часто можна спостерігати у вигляді вад розвитку, що об’єднуються загальною назвою плодового алкогольного синдрому, якими батьки-алкоголіки нагороджують своїх дітей.

Джерело Компьюлента

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.