Огляд преси. 12 липня. Хвилювання навколо євро не припиняються, однак сьогоднішньому хаосу є альтернативи. Die Welt представляє можливі варіанти.

Євро
Майбутнє євро хвилює світ

1. Хаос – як і досі.

Греція має довести, що робить успіхи у консолідації державних фінансів, Євросоюз переводить ще частину коштів з пакету допомоги, МВФ також вносить свій вклад.

При цьому, як вважає автор статті Тобіас Кайзер, боротьба з бюджетним хаосом у Греції буде як і раніше важкою: цілком можна очікувати збільшення безробіття, слабкого економічного зростання і соціальної напруженості.

Крім того, Греція повинна не тільки радикально скоротити бюджет, але і приватизувати значну частину економічного сектора. Однак продовження даного сценарію, на думку автора, призведе тільки до подальшої нервозності, тому що розвиток подій показує: незважаючи на програми допомоги і консолідації фінансові ринки дуже неспокійні.

І, здається, за минулий рік ситуація ніяк не змінилася. Причиною тому є і відсутність єдиної фінансової політики: є “лише какофонія голосів, з оглядкою на думку виборців ряду країн. Однак, як вважає автор, подібне “далі, як і раніше” буде означати продовження антикризової політики вливань.

2. Подвоєння допомоги

Як повідомляє автор, в ЄЦБ ведеться дискусія про значне збільшення допомоги кризовим країнам. Зараз пропонується надати 700 млрд євро, проте йдеться про збільшення цієї суми до 1,5 трлн. Цим, на думку автора, передбачається захистити, перш за все, Італію від поширення на неї боргової кризи, і дати зрозуміти інвесторам, що немає ніякого сенсу спекулювати проти цієї країни.

Однак, як пише автор, такий величезний пакет допомоги здається неймовірним: виборці країн-донорів і так обурюються з приводу такої тривалої боргової кризи. Так, Берлін вже заявив про свою відмову від участі в розширенні допомоги.

3. Греція рефінансує борги

Якщо Греція не виплатить борги, цілком можливим, як вважає автор, стане нерегульоване банкрутство. Тому що для звичайного банкрутства, при якому країна радиться з кредиторами і заздалегідь визначає умови реструктурування боргів, ситуація дуже нестабільна.

У цьому випадку наслідки для банків, на думку автора, будуть вельми драматичними, і в подальшому це призведе до паніки, причому не тільки на грецькому ринку. Як заявив глава Інституту макроекономіки і кон’юнктурних досліджень Густав Хорн, “банкрутство Греції може призвести до різкого спаду європейської і німецької економіки”.

Однак, на думку деяких економістів, реструктуризація боргу неминуча, тому що Греція не в змозі сама впоратися з боргами. При цьому автор підкреслює, що участь кредиторів має бути добре сплановано, щоб уникнути загострення ситуації. Причому, відбуватися все це має в умовах меншої нервозності на ринках – тобто щонайменше через кілька років.

4. Зона євро розпадається

Повернення до драхми, песети і ескудо міг би зробити експортні індустрії країн-боржників більш конкурентоспроможними, оскільки ті девальвують свою валюту і тим самим роблять свої товари за кордоном дешевше. Однак ціна була б “непомірно висока”: як пише автор, повернення до національної валюти призведе до розпаду зони євро.

При цьому Німеччина, швидше за все, повернеться до німецької марки або, що ще більш імовірно, створить маленький валютний союз, до якого увійдуть найбільш платоспроможні країни: Німеччина, Франція, Фінляндія, Австрія і Нідерланди.

У цьому автор бачить для Німеччини як плюси, так і мінуси: з одного боку, це знизить відсотки по кредитах, з іншого – зробить німецькі товари за кордоном набагато дорожчими, тому що нова валюта значно підніметься щодо долара.

Однак, як пише автор, країни-боржники навряд чи підуть на такий крок: для них це означає, по-перше, повернення до високих відсотків по кредитах і до високої інфляції, а по-друге, абсолютно незрозуміло, як своїми знеціненими грошима вони стануть виплачувати борги, зроблені в євро.

Джерело Die Welt

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.