Новини світу. 7 липня. “Газпром” може втратити ще одного споживача в Європі. Слідом за Хорватією, Болгарія розраховує різко скоротити закупівлі російського газу – з нинішніх 2 млрд кубометрів до 500 тис.

Газпром
Болгарія відмовляється від "Газпрому"

Країна сподівається на зростання власного видобутку, закупівлі газу в Туреччині, а також на розробку сланцевого газу, в перспективи якого в “Газпромі” не вірять, пише “Коммерсантъ”.

Про те, що Болгарія має намір в найближчі два-три роки відмовитися від довгострокових контрактів з “Газпромом”, заявив міністр економіки, енергетики і туризму Трайчо Трайков. За його словами, країна прагне до того, щоб закуповувати в Росії не більше 500 тис. кубометрів газу в рік: це означає падіння російського експорту в Болгарію вчетверо. Зараз країна споживає 2,5 млрд кубометрів газу на рік, з яких 2 млрд надходить з Росії, – головним чином через швейцарську Overgas Inc (контролюється “Газпромом” і болгарською “Овергаз”) та інших посередників. Як заявив міністр, знизити частку російського газу Болгарія планує за рахунок власного видобутку і закупівель газу у альтернативних постачальників.

У першу чергу Болгарія розраховує на регіональну компанію Direct Petroleum, яка найближчим часом почне дослідження покладів газу в Ловечі (центральна частина країни). Запаси родовища оцінюються на рівні 10 млрд кубометрів, і через рік-два “там реально видобувати до 1 млрд кубометрів на рік”, підкреслив міністр.

Крім того, в планах Болгарії зберігається будівництво газопроводу до Туреччини, за яким можна отримувати до 1 млрд кубометрів азербайджанського газу “вже в 2012 році”. Також, додав міністр, Болгарія розраховує на будівництво газопроводу до Румунії на півночі і до Греції на півдні, не кажучи вже про Nabucco, який повинен забезпечити Європу газом з Азії в обхід Росії. Таким чином, підсумував міністр, в найближчі два-три роки знизити частку російського газу в енергобалансі Болгарії і відмовитися від довгострокових контрактів з “Газпромом” реально. В “Газпромі” його заяву не коментували, пише видання.

Це не перша заява болгарської влади про намір скоротити імпорт російського газу. Зокрема, йшлося про розробку родовищ сланцевого газу, запасів якого в Нові-Пазар (у північно-східній частині Болгарії) “вистачить на 300 років вперед”. Проект розробки вже є – ним зацікавилася американська Chevron, яка заявила про готовність вкласти в дослідження і розвідку 30 млн євро. Проект критикували екологи, а опозиційна болгарська Соціалістична партія загрожувала уряду судами в разі початку видобутку. Але, за словами Трайчо Трайкова, “технології видобутку сланцевого газу розвиваються стрімко”, і ризик для екології знижується. У той же час Болгарія бере участь в будівництві російського газопроводу South Stream – всі необхідні угоди вже підписані.

Глава East European Gas Analysis Михайло Корчемкін вважає, що Болгарії потрібно в першу чергу розвивати конкурентний ринок газу всередині країни, якого сьогодні немає, – інакше ціни так і залишаться високими. Заяви влади країни про намір нарощувати власний видобуток експерт трактує як спробу тиску на Москву. Однак старший науковий співробітник і експерт з енергетики центру з вивчення проблем безпеки (Цюріх) Метью Халберт вважає, що Болгарії необхідна диверсифікація джерел газу.

Одна з європейських держав вже відмовилося від імпорту російського газу – з 2011 року його перестала закуповувати Хорватія, куди “Газпром” продавав близько 1 млрд кубометрів на рік. Хорватія, нагадаємо, замістила ці обсяги за рахунок італійської ENI. Хорватська INA Group тоді повідомила, що її дочірня Prirodni plin підписала з ENI трирічний контракт на поставку до 750 млн кубометрів на рік.

За матеріалами Коммерсантъ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.