Новини економіки. 2 червня. Європі вигідніше реконструювати українську газотранспортну систему, ніж будувати газопроводи в обхід країни, заявив єврокомісар з енергетики Гюнтер Оттінгер.

газ
Європі вигідніше реконструювати українську ГТС, ніж йти в обхід

У Міненерго сприйняли цю заяву як підтримку і сподіваються за допомогою ЄС переконати Росію відмовитися від будівництва South Stream. Втім, експерти впевнені, що заява єврокомісара – не більше, ніж тиск на “Газпром” в переговорах про постачання газу.

Заяву єврокомісар з енергетичних питань зробив на зустрічі з першим віце-прем’єром Андрієм Клюєвим у вівторок у Брюсселі.

За його словами, модернізація української газотранспортної системи більш вигідна, ніж будівництво нової інфраструктури, зокрема газопроводу South Stream, повідомили вчора в прес-службі віце-прем’єра. У представництві Єврокомісії в Україні слова Оттінгера підтвердили, але коментувати не стали.

Досі заяви єврочиновників мали зовсім іншу тональність. Оттінгер ще на початку року заявляв, що у разі будівництва South Stream і Nord Stream необхідності в українському та білоруському транзиті ні в Росії, ні в ЄС не буде. Але в кінці травня чергова спроба РФ пролобіювати проект South Stream в Євросоюзі не принесла успіху.

Під час презентації проекту Гюнтер Оттінгер заявив, що цей газопровід потрапить під дію Третього енергопакету, тобто повинен бути відкритий для експлуатації третіми особами. Більш того, чиновник запропонував Росії відмовитися від монополії “Газпрому” на експорт газу.

Джерело в Міненерго стверджує, що зміна позиції єврокомісара пов’язана з проведенням з кінця минулого року модернізації ГТС України за власні кошти. За його словами, в середині червня Оттінгер може приїхати в Україну, і в його присутності буде зварений так званий “золотий стик” модернізованого газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород.

У найближчі сім років “Нафтогаз” обіцяв направити на модернізацію 6,5 млрд євро. “У ЄС бачать, що ми почали процес, і розуміють – це набагато реальніше від проекту South Stream“, – вважає співрозмовник і додає, що за допомогою ЄС Україна розраховує переконати Росію відмовитися від будівництва обхідних трубопроводів.

Експерти, втім, в реальності цих планів сумніваються. “Йдеться про дипломатію. Набагато важливішим є той факт, що ні ЄБРР, ні ЄІБ досі не виділили “Нафтогазу” ні копійки з обіцяних 2 млрд євро”, – говорить член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима. Максим Шеїн з ІК “Брокеркредитсервіс” вважає заяви Оттінгера елементом тиску на “Газпром” в переговорах про зміну умов поставок газу в ЄС.

Джерело Коммерсантъ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.