Новини науки. 4 червня. Вчені створили найбільший на сьогоднішній день комп’ютер з ДНК.

комп'ютер із ДНК
Найбільший комп'ютер із ДНК

Комп’ютер являє собою ланцюг ДНК в рідкому середовищі. ДНК має властивість комплементарності – нитки певних послідовностей можуть утворювати одна з одною міцні пари. Якщо послідовність однієї нитки точно комплементарна послідовності іншій, то з’єднання виявляється максимально міцним.

При неповній відповідності пара виявиться менш стійкою і нитку, яка краще підходить до однієї з двох ланцюгів “неправильної” пари, може витіснити другий ланцюг, замінивши її собою. Саме процес послідовного витіснення одних ниток іншими лежить в основі обчислень комп’ютера з ДНК.

Вчені створили кілька логічних контурів, загальне число ниток ДНК у яких дорівнює 130. Найбільший контур включає 74 нитки і він здатний витягувати квадратний корінь з чисел аж до 15. Комп’ютер здатний виконувати логічні операції І або АБО, а обчислення займають близько 10 годин.

Так як біохімічні реакції проходять не зі стовідсотковою точністю, в роботі комп’ютерів з ДНК є постійний шум. Автори нової роботи змогли мінімізувати його, “змушуючи” свій пристрій підсилювати сигнал, вірогідність якого перевищує 80 відсотків, а також інгібувати всі сигнали, ймовірність яких нижче 10 відсотків. Це уточнюється в прес-релізі Каліфорнійського технологічного інституту, де працюють учені.

Поки комп’ютери з ДНК недосконалі і працюють тільки в лабораторіях, проте вчені вважають, що такі пристрої перспективні для використання всередині людського тіла. Наприклад, вони можуть оцінювати концентрацію в крові тієї чи іншої речовини, і на підставі отриманого результату регулювати виділення ліків, що міститься в капсулах-переносниках.

Джерело Lenta.ru

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.