Огляд преси. 23 червня. США. Більше місяця тому президент США Барак Обама підписав кілька указів, в яких прописані повноваження військового командування з використання комп’ютерних засобів ведення військових дій і шпигунства, йдеться в матеріалі Associated Press, розміщеному на сайті журналу Time.

Американці будуть вести кібервійни

Таким чином, Сполучені Штати закінчили формування національних норм поводження з кіберзброєю і тепер разом з союзниками приступають до вироблення “глобальних основоположних правил”. Нова доктрина ще не опублікована, проте деякі її подробиці AP вдалося отримати від експертів галузі та чиновників, які погодилися говорити на умовах анонімності, а також з відкритих джерел.

Відповідно до нової стратегії Пентагону, віртуальний простір визнано повноцінним середовищем ведення бойових дій, розповів експерт Центру стратегічних і міжнародних досліджень Джеймс Льюїс. Повідомляється, що інструкції з використання кіберзброї в значній мірі схожі з директивами, що стосуються інших родів військ. Зокрема, за аналогією з роботою розвідувальних супутників, армії США дозволяється “відправляти оперативні коди в мережі іншої держави, щоб перевірити маршрути і переконатися в тому, що з’єднання працюють”. У разі конфлікту за розробленими таким чином шляхах передбачається “впровадження вірусів та виведення з ладу ворожих електромереж за допомогою кібератак”. З метою оборони США залишають за собою право “блокувати електронні вторгнення і виводити з ладу сервери на території інших країн”, а також переслідувати нападників, незважаючи на державні кордони.

Заступник міністра оборони США Вільям Лінн і інші офіційні особи вказують, що Пентагону слід приймати більш активну участь в обороні мереж своїх підрядників. В рамках пілотної програми оборонне відомство вже почало ділитися з ними розвідданими про погрози. Надалі принципи такого співробітництва планується поширити на ключові об’єкти інфраструктури.

Експерти в області кіберзагроз сходяться на тому, що електронні методи боротьби стануть невід’ємною частиною майбутніх конфліктів. “Існує велика ймовірність, що наступний наш Перл-Харбор цілком може виявитися кібератакою, яка приведе в непридатність наші оборонні системи, наші фінансові системи, наші урядові системи”, – заявив на слуханнях у Конгресі Леон Панетта,  який нещодавно залишив пост директора ЦРУ і незабаром вступає в повноваження глави Пентагону. Втім, деякі закликають “об’єктивно оцінювати” потенціал кібернетичних засобів боротьби: “Така зброя має вирішальне значення, але це не суперзброя. Це не ядерна бомба.”, – Каже Льюїс.

Особлива увага в статті приділяється ролі нейтральних країн. Як відомо, звичайною практикою є використання комп’ютерів-посередників, які можуть перебувати в будь-якій країні світу, причому відстежити джерело агресії в таких випадках досить складно. Нові керівні вказівки забороняють США використовувати для кібератак комп’ютери на території інших держав, не отримавши від них на те спеціального дозволу. Коли в 2007 році хакерській атаці піддалася Естонія, влада цієї країни звинуватили в усьому Росію, проте, за даними Роберта Гіслера, колишнього директора інформаційних операцій Пентагону, 17% машин, які брали участь в атаці перебували на території США. У зв’язку з цим Гіслер пропонує поміркувати над наступним питанням: “Чи було у естонців право завдати удару США, і яка міра відповідальності лежить на США?”.

Джерело Time

Цікаве від Newsmarket: Авіакомпанія KLM запускає літаки, які працюватимуть на кулінарному жиру

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.