Огляд преси. 10 червня. У четвер потік високозаряджених частинок, викинутих з Сонця колосальним виверженням, зачепив Землю всього лише по дотичній, відзначає The Christian Science Monitor.

Сонце
Надзвичайна Сонячна активність насторожує

“Але це привід насторожитися. На 2013 рік припадає максимум сонячної активності в ході традиційного 11-річного циклу. Між тим цивілізований світ сьогодні залежний як ніколи від систем, уразливих перед сильними сонячними бурями”, – пише журналіст Марк Клейтон.

Так, сонячна буря може викликати перевантаження на сотнях трансформаторних будок, і 130 млн людей на кілька місяців залишаться без світла, а збиток складе до 2 трлн доларів, підрахувала Національна лабораторія Оук-Рідж (США).

“В історії ми бачимо відбитки рідкісних подій, які за своєю силою були набагато гіршими, ніж все, що ми бачимо в сучасну космічну еру”, – зауважив Деніел Бейкер, директор лабораторії атмосферних і космічних часток з Університету Колорадо. Між тим, за оцінками Бейкера, людство кожні кілька років сильно підвищує свою вразливість, оскільки залежить від систем типу електромереж.

Перше підтверджене “сонячне цунамі” відбулося в 1859 році, повідомляє газета. Його спостерігав британський астроном Керрінгтон. Через кілька днів на телеграфних станціях у всьому світі почалися дивні явища: через геомагнітні струми деякі телеграфісти стверджували, що можуть обходитися без електричних батарей. “В інших місцях дроти плавилися, на телеграфних станціях виникали пожежі. Північне сяйво можна було спостерігати в південних широтах – навіть на Кубі“, – говориться в статті.

На думку багатьох експертів, нині США і більшість інших країн не готові до наслідків такої великої сонячної бурі. Але люди замислюються про загрозу: цієї осені в США почне використовуватися нова система комп’ютерного моделювання “космічної погоди”, її прогнози послужать застереженням для операторів електромереж та інших зацікавлених організацій.

Для захисту електромереж потрібно близько 5 тис. пристроїв на зразок мережевих фільтрів, їх загальна вартість – 1 млрд доларів, говорить Джон Кеппенмен, автор доповіді лабораторії Оук-Рідж. За його оцінками, якщо “цунамі” на зразок побаченого Керрінгтона повториться сьогодні, на відновлення знадобиться від 4 до 10 років.

Джерело The Christian Science Monitor

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.