Новини економіки. 6 червня. У НБУ впевнені: без допомоги МВФ Україні буде складно розплатитися за свої борги вже цієї осені. А це означає – великі проблеми у фінансовому секторі країни.

гроші
Гривня може обвалитися

Тема співпраці України і МВФ піднімається регулярно. Адже країна повинна була одержати черговий транш від МВФ у розмірі близько 1,5 млрд доларів ще в березні. Але виділення грошей було відкладено через невиконання умов меморандуму з фондом.

І тут як грім серед ясного неба в пресі з’являється лист глави НБУ Сергія Арбузова до прем’єр-міністра Миколи Азарова, в якому говориться, що вина за зрив співпраці з МВФ лежить на уряді. А це призводить до зниження довіри інвесторів до України.

У Нацбанку підрахували, що невиконання умов меморандуму з МВФ призведе до ненадходження коштів лише в 2011 році в обсязі майже 7,7 млрд дол США від міжнародних фінансових організацій (від МВФ – 6,2 млрд, Світового банку – 0,85 млрд, Єврокомісії – 0,6 млрд). За його словами, загальний обсяг «втрат фінансових ресурсів» до кінця 2011 року може скласти близько 9 млрд доларів.

“В умовах збереження дефіциту поточного рахунку це може призвести до істотного скорочення міжнародних резервів”, – попередив уряд Арбузов.

Крім того, у Нацбанку не виключають «погіршення суверенного рейтингу України, збільшення вартості зовнішніх запозичень, скорочення надходжень прямих іноземних інвестицій і боргових ресурсів для банків та реального сектора, збільшення попиту на готівкову валюту». Не виключають і «нову хвилю глобальної економічної кризи».

Можна сказати, що в Україні може повторитися ситуація 2008 року. Адже саме збільшення попиту на валюту, відтік капіталів і негативне сальдо платіжного балансу призвело до обвалу гривні майже три роки тому.

Незалежні експерти погоджуються з главою НБУ, що без грошей МВФ українському уряду буде важко заплатити за борги вже цієї осені. “Восени Україні прийде час виплачувати близько 22 млрд доларів боргів, – говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Частину цього боргу можна спробувати перекредитувати, але близько 10 мільярдів доларів нам доведеться віддавати. Звичайно, золотовалютного резерву НБУ, який складає близько 38 млрд доларів, має вистачити, і держава зможе виплатити 10-12 млрд. Але це помітно вдарить по економіці. Тому без допомоги фонду Україні буде важко”.

За його словами, невидача грошей фондом – це не найбільша проблема. Гірше те, що міжнародні інвестори керуються саме рекомендаціями МВФ. Вони готові вкладати гроші в нашу економіку тільки в тому випадку, якщо і фонд дає гроші. Крім того, без співпраці з МВФ постраждають великі українські підприємства, які традиційно беруть у борг в Європі. Кредити для них стануть більш дорогими.

На такому негативному тлі багато експертів прогнозують девальвацію національної валюти. Це потрібно для того, щоб дати додатковий стимул економіці і відновити її конкурентоспроможність. Таку думку нещодавно висловив директор Інституту економіки і прогнозування НАНУ Валерій Геєць.

“Поки що діапазон коливання курсу буде встановлено в межах 3%, – говорить керівник інформаційно-аналітичного центру Forex club в Україну Микола Івченко. – Однак у подальшому, після впровадження 5% кордону, діапазон коливання, можливо, буде збільшений до 7-8%, а згодом і до 10%.

Щоправда, міністр фінансів Федір Ярошенко в п’ятницю пообіцяв, що Україна повною мірою отримає фінансування. Та й поданий до парламенту оновлений проект Пенсійної реформи говорить про те, що уряд планує виконати взяті на себе зобов’язання заради кредитів МВФ.

Крім курсової стабільності є в українській економіці ще одна проблема – зростання цін. На думку Сергія Арбузова, урядовий прогноз річної інфляції на рівні 8,9% виглядає малоймовірним. За його словами, більш реально виглядають прогнози експертів, які говорять про зростання цін у межах 11,1-14,7%.

У таких умовах Нацбанк обіцяє піти навіть на зміцнення гривні – «НБУ буде змушений проводити більш жорстку монетарну політику з метою підтримки низькоінфляційного середовища та недопущення погіршення очікувань інвесторів, бізнесу і населення».

“Ми будемо вилучати надлишкову грошову масу, в тому числі і за рахунок підвищення ставок за пасивними операціями та зміцнення валютного курсу, – попередив Сергій Арбузов. – Однак, ми занепокоєні тим, що зазначені кроки можуть призвести до гальмування темпів економічного зростання в цьому році.

Іншими словами, перед тим як впасти, курс гривні може навіть зміцнитися. Ну а для того, щоб зміцнювати курс, Нацбанку потрібен притік валюти в Україні, дати яку може тільки співпраця з МВФ. Щоправда, ціною стабільності будуть такі непопулярні кроки, як Пенсійна реформа та зростання тарифів на газ для населення.

Джерело Комсомольская правда

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.