Новини науки. 8 червня. Відео. У вівторок Сонце викинуло незвичайно велику кількість плазми, яка потім, опускаючись, покрила приблизно половину його поверхні.

“Сонце зробило досить вражаючий викид протуберанців, який супроводжувався сонячним спалахом і викидом частин з високою енергією, але я ніколи раніше не бачив викиду такого великого обсягу матерії. Неначе хтось підкинув у повітря гігантську грудку бруду, а потім він упав”, – розповів Алекс Янг, астрофізик, що вивчає Сонце в Центрі космічних польотів імені Годдарда при NASA.
Викиди високоенергетичних частинок мчать до Землі зі швидкістю близько 5 млн км/год. Судячи з їх напрямку, вони пройдуть в основному повз Землю, так що вплив на нашу планету виявиться досить незначним, проте сліди їхньої присутності протягом декількох днів все-таки будуть відчуватися.
Програмний координатор Центру прогнозування космічної погоди Білл Муртаг заявив, що такий рівень сонячної радіації не спостерігався з грудня 2006 року, і тому перебої в роботі супутників і наземних засобів зв’язку все-таки можливі. Спалах відіб’ється на роботі навігаційного обладнання і може викликати зміну маршрутів авіарейсів, що пролягають через полярні регіони Землі.
Унікальність викиду ще й у тому, що деякі частинки виявилися нетрадиційно холодні – їх температура становила лише близько 80 тис. градусів Цельсія, хоча температура сонячної корони зазвичай становить 500 тис. – 10,9 млн градусів, а під час сонячних бурів може розігріватися і до кількох десятків мільйонів градусів.
В даний час Сонце знаходиться в активній фазі свого 11-річного циклу, який відомий як сонячний цикл № 24. Кілька космічних апаратів NASA стежать за сонячною активністю, щоб заздалегідь попереджати Землю про спалахи й магнітні бурі.
Джерело NEWSru