Новини світу. 1 червня. Грузія прирівняла радянську символіку до фашистської, прийнявши закон про люстрацію “Хартія свободи”.

Грузія, парламент
Грузія почала люстрацію, заборонивши серп і молот

Новий закон про люстрацію забороняє займати державні і громадські посади колишнім агентам радянських спецслужб, партійним і комсомольським функціонерам. Усі радянські топоніми будуть перейменовані.

Грузинський парламент одноголосно прийняв у вівторок закон про люстрацію, названий “Хартією свободи”. “За” проголосував 91 депутат.

Головним завданням документа законодавці встановили забезпечення “національної безпеки і демократичного розвитку” країни через протиборство комуністичній і фашистській ідеологій. Законопроект запропонував лідер опозиційної фракції “Сильна Грузія” Гії Тортладзе, але документ підтримала і пропрезидентська більшість.

Люстрації піддаються всі колишні співробітники радянських спецслужб, вищі посадові особи КПРС, Компартії Грузії, ВЛКСМ, а також ті, хто “підтримують приховані зв’язки зі спецслужбами зарубіжних країн з 9 квітня 1989 року” .

Їм забороняється працювати в органах виконавчої влади або у представницьких органах.

Не можна займати посади в Раді безпеки, уряді, адміністрації президента, апараті парламенту, урядової канцелярії або регулюючих комісіях. Вводиться заборона на заняття радянськими функціонерами суддівських посад, а також керівних посад в системі вищої освіти (посади ректорів, проректорів, деканів і завкафедрою). Вони не зможуть також бути в керівництві Громадського телебачення. У правоохоронних органах і армії колишні радянські функціонери зможуть отримувати звання не вище віце-полковника. Усі вони пройдуть спеціальну реєстрацію.

Вводиться обмеження на заняття колишніми агентами радянських спецслужб виборчих посад: допущені до виборчої кампанії вони будуть тільки після оприлюднення всієї інформації про свою роботу на КДБ чи інші спецслужби.

Громадяни Грузії, які потрапляють під люстрацію покинуть свої посади протягом місяця після набуття законом чинності.

Якщо вони не зроблять цього добровільно, спеціальна урядова комісія оприлюднить всі відомості про їх діяльність у радянський період. Комісія з люстрації буде створена президентом, і до неї увійдуть по одному представнику від кожної фракції, що засідає в парламенті. Колишні архіви Грузинської РСР надійдуть в її розпорядження протягом шести місяців після її створення.

Перейменують всі вулиці

Грузію також чекає кампанія з перейменування – закон не допускає використання в географічних назвах імен радянських і комуністичних діячів та інших посилань до комуністичної ідеології.

У функції комісії увійде функція розгляду і прийняття рішень щодо викорінення комуністичної чи фашистської символіки, культових будівель, пам’ятників, монументів, назв вулиць, пропагують комуністичну чи фашистську ідеологію.

Боротьба з тероризмом

Друга частина Хартії, “Акт патріота “ – це пакет антитерористичних заходів, які передбачають охорону стратегічних будівель та споруд, моніторинг так званих “умовних кордонів”, а також моніторинг вантажів, що ввозяться до Грузії, і великих фінансових перерахувань.

Передбачається включення до єдиної бази МВС всіх стратегічних і важливих об’єктів, таких як аеропорти, порти, центральні та вузлові станції, станції метрополітену, мости, людей місця скупчення.

Законопроект крім цього зобов’язує уряд Грузії, міністерства фінансів та економіки, Національний банк, міграційну та цивільні служби, міністерство оборони, фізичних та юридичних осіб у рамках своєї компетенції передавати міністерству внутрішніх справ інформацію, що стосується терактів та іншого роду злочинів.

Міністерства фінансів та економіки, Нацбанк Грузії, комерційні банки з метою превенції злочинів, встановлення терористичних організацій та джерел їх фінансування, зобов’язані в разі великих фінансових транзакцій з-за кордону інформувати правоохоронні органи.

За матеріалами Новости Грузии

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.