Новини світу. 20 травня. Президент Обама пообіцяв підтримати демократичні повстання в арабських країнах і вперше закликав почати переговори про створення палестинської держави на основі кордонів Ізраїлю до 1967 року, повідомляє The Wall Street Journal.

Барак Обама
Обама запропонував Ізраїлю повернутися в кордони1967 року

Таким чином Обама прагне випередити історичні зміни у цьому регіоні, вважають журналісти Джей Соломон і Керол І.Лі. У промові Обама підкреслив, що з падінням урядів Тунісу і Єгипту, а також смертю Усами бен Ладена епоха “Аль-Каїди” і ісламістських бойовиків поступається місцем ері народного правління.

“Але реакція на цей виступ звертає увагу на те, як важко Обамі буде примирити різноманітні інтереси у Вашингтоні, Ізраїлі і арабському світі”, – говориться в статті. Прем’єр-міністр Ізраїлю заявив, що Обама зайшов надто далеко, і ряд проізраїльських американських конгресменів з цим погодилися. Інші – і палестинці, і дипломати арабських країн – сказали, що Обама просунувся недостатньо далеко, відзначає газета.

США вітають зміни, які сприяють самовизначенню народів і створенню сприятливих можливостей”, – сказав Обама. Він закликав лідерів Лівії, Сирії та Бахрейну припинити жорстокі розгони демонстрацій. Президент також обіцяв мільярдну допомогу урядам Тунісу, Єгипту та іншим близькосхідним країн, що бажають перейти до демократії.

“Найбільший резонанс промова мала в Ізраїлі та на палестинських територіях”, – відзначає газета, нагадуючи, що сьогодні Нетаньяху має зустрітися з Обамою у Білому домі. У промові Обама заявив, що міжнародне співтовариство втомилося від нескінченного процесу мирного врегулювання, що не дає результатів. “Мрію про єврейську і демократичну державу неможливо здійснити при існуванні перманентної окупації”, – сказав президент США.

“Вперше з часів приходу в Білий дім Обама сказав, що, згідно з концепцією його адміністрації, процес мирного врегулювання на Близькому Сході породить незалежну палестинську державу, суміжну з межами Ізраїлю, якими вони були до Шестиденної війни 1967 року. Для створення такої держави Ізраїлю доведеться поступитися владою над частиною Східного Єрусалиму і евакуювати поселення Західного берега Йордану. Правда, Обама визнав, що деякі елементи, які стосуються кордонів майбутньої палестинської держави, все ще відкриті для обговорення “, – говориться в статті.

“Хоча про ключові проблеми конфлікту потрібно вести переговори, їх основа очевидна: це життєздатна Палестина та Ізраїль, який живе в безпеці. Ми вважаємо, що кордони Ізраїлю і Палестини повинні грунтуватися на лініях 1967 при взаємопогодженому обміні землями, щоб встановити для обох держав безпечні і визнані кордони”, – сказав Обама. Таким чином, він більш чітко, ніж інші президенти США, закликав вести переговори на основі кордонів 1967 року, вважає видання.

Обама також оскаржив позицію Нетаньяху, що на Західному березі може залишитися частина ізраїльських військ, щоб захищати ізраїльські кордони”, – пише газета. “Повне поетапне виведення військ Ізраїлю має бути скоординоване з переходом до палестинців відповідальності за безпеку в суверенній демілітаризованій державі”, – заявив Обама.

Нетаньяху відкинув позицію Обами, відзначає газета. “Він сказав, що відступ до кордонів 1967 року залишить частину ізраїльського населення за межами цих кордонів і “без можливості захисту”. Він також заявив, що Вашингтону не слід відмовлятися від “запевнень” Буша, який обіцяв не нав’язувати Ізраїлю подібну угоду”, – йдеться в статті.

Обама вирішив публічно торкнутися питання про кордони, щоб зірвати кампанію палестинців за визнання їхньої держави ООН, – сказало неназване високопоставлене джерело в адміністрації США. – Питання про державність має вирішуватися на переговорах Ізраїлю з палестинцями”.

Джерело The Wall Street Journal

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.