Новини економіки. 6 травня. Україна готова посперечатися, що шлях до енергетичної незалежності лежить через техаський місто Форт-Уорт, пише The New York Times.

Янукович: орієнтація на США

“Шляхом буріння в лісових районах і на пустопорожніх ділянках в районі Форт-Уорта американські енергетичні компанії продемонстрували, що видобувати газ зі сланцю економічно вигідно, при тому, що раніше ця осадова порода вважалася майже марною”, – відзначає автор статті Ендрю Крамер.

“Тепер, незважаючи на опір екологів, які твердять про небезпеку забруднення води при використанні цього методу, його прихильники просуваються вперед. І Україна, в надрах якої залягають великі сланцеві родовища, готова підключитися до цього бізнесу”, – говориться в статті.

Україні в цьому році почала переговори з трьома західними енергетичними гігантами – Exxon Mobil, Chevron і Shell – про пошуки сланцевого газу. Український парламент також прийняв законодавство, спрямоване на відкриття внутрішнього ринку природного газу для виробників сланцевого газу.

Тим часом український президент Віктор Янукович підписав із Сполученим Штатами угоду щодо ресурсів газу і досяг домовленості з Європейським союзом про транспортування енергоресурсів, яке відкриває трубопровідну систему України західним компаніям.

Україна бачить у сланці можливості для зміни геополітики природного газу і зниження глобальної залежності від Росії та Близького Сходу, говориться в статті.

Сьогодні тільки три країни – Росія, Іран і Катар – володіють 54% світових запасів традиційного природного газу, однак сланцевий газ знаходять у багатьох інших місцях, включаючи Східну і Західну Європу, Індію, Китай і Австралію.

Сланцева промисловість може підірвати колись недоторканну цінову монополію Росії на природний газ, якщо зможе дублювати масштаб Форт-Уорта, базуючись на запасах поясу сланцевих родовищ України та Польщі, який частково пролягає якраз під трубопроводами, які качають газпромівський газ.

За свідченням “Газпрому“, середні оптові ціни на газ у Європі в першому кварталі 2011 року становили 346 доларів за тисячу кубометрів. Для порівняння: базова ціна на природний газ у Хенрі-Хаб в Луїзіані в США минулого місяця склала в середньому 153,3 долари.

“Нетрадиційний газ змінить правила гри у всій Європі“, – стверджує Джеймс Хілл, віце-президент BNK Petroleum, однієї з компаній, що освоїли технологію в США і тепер розширюються до Європи.

Газпром” між тим обходить мовчанням переговори України з Exxon, Shell і Chevron. Співробітники компанії рідко згадують сланцевий газ на публіці. Представник “Газпрому” назвав коментарі, зроблені головою правління Олексієм Міллером на діловій конференції в Каннах в минулому році, найбільш грунтовними на даний момент.

У своїй промові Міллер назвав технологію екологічно небезпечною і дорогою і додав, що сланцевий газ може стати лише доповненням до бізнесу “Газпрому“, порівнявши його з закускою перед головною газпромівською стравою. “Якщо вам захотілося фуа-гра, – сказав він аудиторії у Франції, – це ще не означає, що ви відмовитеся від соковитого біфштекса з вирізки, підсмаженого на ваш смак”.

Джерело The New York Times.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.