Огляд Преси. Після трьох днів вуличних демонстрацій лідери грузинської опозиції у понеділок обіцяли провести “День гніву” 25 травня, щоб повалити президента Саакашвілі Михайла, пише The Christian Science Monitor.

Іраклій Окруашвілі, колишній міністр оборони, який повстав проти Саакашвілі і розшукується грузинською владою, пообіцяв у середу повернутися з Франції, де він провів чотири роки, і очолити акцію, яка, як він відкрито заявив, може включити в себе військовий заколот проти режиму.
“Я можу обіцяти вам дві речі: я буду в Грузії 25 травня і цей день стане останнім для уряду”, – сказав Окруашвілі грузинському телеканалу “Маестро” в неділю (за сьогоднішніми повідомленнями грузинських ЗМІ, опозиція скасувала “День гніву” і Окруашвілі не приїде – Прим ред).
Раніше “Народні збори”, коаліція опозиційних угруповань, вибрала середу – дату, що передує Дню незалежності – вдень вираження свого гніву проти Саакашвілі, проти його авторитарного стилю правління, відсутності поліпшень рівня життя і втрати Абхазії і Південної Осетії після війни з Росією 2008 року.
“Незалежні грузинські спостерігачі не можуть пояснити, чому опозиція раптом хлинула на вулиці після приблизно двох років відносного спокою. Хоча у Саакашвілі багато критиків, особливо в столиці, Тбілісі, партія президента отримала переконливу перемогу на парламентських виборах рік тому, які, хоча і були пораховані незадовільними деякими незалежними спостерігачами, схоже, показали, що він користується підтримкою більшості грузинів Наступні президентські вибори повинні відбутися в 2013 році “, -. пише автор статті Фред Вейр.
“За останній рік змінилося небагато, економічна і політична ситуація в цілому стабільна, – зазначив Георгій Хуцишвілі, директор “Міжнародного центру з конфліктів і переговорів” у Тбілісі. – Я не бачу нічого нового, що б передбачало, що Саакашвілі не втримає владу. Дійсно багато хто незадоволений, але не в тій мірі, як у минулому… Основні проблеми полягають у тому, що доходи людей не ростуть, безробіття високе, і багато з песимізмом оцінюють перспективи розвитку країни. Люди чують чують розмов про реформи (від Саакашвілі) , але не бачать позитивних змін в своєму житті”.
Хвиля протестів почалася в суботу з демонстрації за участю 10 тисяч чоловік в центрі Тбілісі, за якою послідували декілька більш дрібних пікетів по всьому місту, які продовжилися в понеділок. За словами експертів, це може перерости у вуличні конфронтації, які затягнуться на тижні, як “революція троянд” 2003 року, яка призвела Саакашвілі до влади.
“Це ще не революція, але може перерости в неї, – стверджує Йосип Шатберашвілі, керівник опозиційної Лейбористської партії -. Ці акції очолює Ніно Бурджанадзе, і вона знає, що говорити з Саакашвілі марно і що влада ніколи не стримують свої обіцянки”.
Джерело The Christian Science Monitor