Огляд преси. 12 травня. У середу Центральний банк Білорусі зняв обмеження на обмінний курс білоруського рубля, і ця валюта різко впала в ціні.

Беларусбанк
Стабільна економіка Білорусі "сипеться"

Всі ці події очікувалися заздалегідь. Проте стрімке обвалення валюти – приблизно на 25% до американського долара за один день – подіяло на нерви і викликало невеликі коливання на європейських біржах, пише New York Times.

У квітні в Білорусі були великі черги до банків і обмінних пунктів: охочі купити долари (поки штучно завищений офіційний курс не скасують) змушені були чекати по кілька днів або навіть тижнів. Можна було зберегти за собою місце в черзі, приходячи раз на день. Втім, при наближенні до віконечка доводилося чергувати на місці цілодобово, розповідає газета.

Офіційний обмінний курс був одним із багатьох правил в радянському стилі, які зберігає президент Лукашенко, пише газета.

Автор відзначає, що якийсь час такий курс оберігав країну від більш різких злетів і падінь, властивих іншим слабким економікам колишніх республік СРСР, але Білорусь розплачувалася за це швидким виснаженням своїх інвалютних резервів.

Обмеження центробанку означали, що компаніям-імпортерам доводилося кілька днів або тижнів чекати трансакцій, тому імпортні товари почали зникати з прилавків. Виникли дефіцит та інфляція, у цих бідах Лукашенко спробував звинуватити неназвані зарубіжні країни.

Ця ситуація створює політичну проблему для Лукашенка, який багато років позиціонував себе як лідер, здатний зберегти стабільність економіки (якщо і не забезпечити значне зростання) шляхом збереження системи колгоспів і широкої держвласності в промисловості. На думку економістів, падіння білоруського рубля загрожує інфляцією і подальшою ескалацією соціальної напруги. У довгостроковій перспективі воно вигідно білоруським експортерам.

Своєю авторитарно. політикою Лукашенко настільки відштовхнув від себе решту Європи, що скоординована допомога з боку західних країн малоймовірна, і це посилює паніку громадян, пише NYT.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.