Новини України. 29 травня. Остаточний текст рішення з реформування шенгенської системи буде доступний після його затвердження самітом Європейської ради 23-24 червня.

шенгенська віза
Істотних змін в оформленні шенгену не буде

Проте вже зараз зрозуміло, що, по-перше, інформація про колапс шенгенської системи виявилася передчасною. Про це повідомив Олександр Сушко.

По-друге, за його словами, країни-члени ЄС продовжують вважати свободу пересування одним з найцінніших надбань європейської інтеграції, і не збираються від неї відмовлятися. По-третє, ніяких безпосередніх істотних змін для громадян третіх країн (в тому числі для України), що оформлюють шенгенські візи та подорожуючих по Європі з такими візами, не відбудеться.

Єдиним існуючим дотепер способом реагування на гіпотетичні проблеми було право країни-члена шенгенської зони на тимчасове запровадження прикордонного контролю у разі «загрози громадському порядку». На думку О. Сушко, у разі, якщо на будь-яких внутрішніх кордонах ЄС прикордонний контроль буде тимчасово відновлюватися (а це передбачено лише як крайній захід кризового реагування у виняткових ситуаціях), то у пасажира виникне тільки необхідність зайвий раз продемонструвати наявність паспорта з візою на даному кордоні, щоб продовжити подорож. Прикордонний контроль, здійснюваний вибірково, не спричинить істотної зміни графіка руху громадського транспорту.

Ніяких серйозних розмов про скасування шенгенських віз і повернення до виключно національних віз в ЄС немає і не передбачається, підкреслив він.  Водночас О. Сушко зазначає, що проблему не варто й недооцінювати: підйом правопопулістських сил, характерний для нинішньої Європи (включаючи й Україну), створює певний благодатний грунт для «закручування гайок» у міграційній сфері, і тут можливі деякі ексцеси в окремих країнах.

Так, зокрема, рішення уряду Данії про відновлення митних перевірок на всіх своїх кордонах без будь-якої серйозної мотивації виглядає скандальним, і вже викликало гостру критику як Єврокомісії, так і інших країн-членів. Неприємні моменти доведеться пережити також Румунії і Болгарії, які очікують вступу в шенгенську зону, що , можливо, в цьому році і не відбудеться (хоча спочатку планувалося на кінець минулого року, але було заблоковано Німеччиною і Францією), вважає експерт.

У Європейському Союзі, за його словами, не існує достатньої впевненості в тому, що Болгарія і Румунія зможуть впоратися зі збільшеним потоком нелегальної міграції, який неминуче виникне внаслідок їх вступу в шенгенську зону. Звідси одна з узгоджених міністрами змін в Шенгенську угоду, що передбачає можливість тимчасового вилучення окремої країни з шенгенської зони рішенням Ради ЄС у разі, якщо ця країна не може впоратися з виконанням відповідних зобов’язань.

О. Сушко також зазначає, що реформа шенгенського законодавства повинна передувати вступу Румунії та Болгарії в шенгенську зону (оскільки закон не має зворотної сили) – таким чином країни Західної Європи хочуть перестрахуватися від можливих ризиків.

Крім того, існуючі пропозиції передбачають можливість відновлення візового режиму з тими з «безвізових» країн, які є джерелами міграційних загроз і при цьому не готові до повноцінного співробітництва з ЄС у правоохоронних та міграційних питаннях — так само, як крайній захід антикризового реагування.

Джерело ДТ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.