Новини світу. 12 травня. Німеччина. Підозрюваний у пособництві нацистам у роки Другої світової війни 91-річний Іван (Джон) Дем’янюк у четвер напередодні оголошення вердикту суду відмовився виступити з останнім словом.

Іван Дем'янюк
Іван Дем'янюк відмовився від останнього слова

Процес над Дем’янюком почався в суді Мюнхена 30 листопада 2009 року після того, як він був депортований із США. За версією німецького слідства, Дем’янюк безпосередньо брав участь у знищенні щонайменше 27,9 тисяч ув’язнених у концтаборах Треблінка і Собібор, де служив наглядачем після полону. Раніше німецька прокуратура вимагала засудити Дем’янюка до шести років позбавлення волі. Захист наполягав на невинності підсудного, пише РИА Новости.

У ході розпочатого у четвер засідання, на якому, як очікується, буде оголошено вердикт у справі, Дем’янюк на пропозицію суддів вимовити останнє слово односкладово відповів: “Ні”.

Також в ході слухань судді відхилили прохання представників захисту про розгляд нових доказів і заслуховуванні свідків.

В даний час суд пішов на перерву, відновлення слухань і можливе оголошення вердикту заплановано на другу половину дня четверга.

Дем’янюк, що народився в Україні в 1920 році, емігрував до США в 1952 році, а в 1958 отримав американське громадянство, не повідомивши імміграційні служби про нацистське минуле. У 1975 році стало відомо про причетність Дем’янюка до нацистських злочинів. У 1986 році американська влада здійснила екстрадицію його до Ізраїлю, де Дем’янюка засудили до смертної кари за злочини проти людяності. Передбачалося, що саме Дем’янюк був наглядачем-садистом на прізвисько Іван Грозний у концтаборі Треблінка, який знаходився на території окупованої Польщі.

Але в 1993 році ізраїльський Верховний суд визнав, що Дем’янюк не був наглядачем у концтаборі Треблінка, і його відпустили з в’язниці, після чого Дем’янюк повернувся до США. Проте американська влада продовжувала розслідування його діяльності, і в 2002 році суд визнав доведеним, що Дем’янюк під час Другої світової війни служив наглядачем у ряді концентраційних таборів, на підставі чого ухвалив рішення позбавити його громадянства і вислати з країни.

У середині січня судовий слідчий Національної судової палати Іспанії Ісмаель Морено (Ismael Moreno) направив до Німеччини запит на видачу Дем’янюка Іспанії. За даними іспанських судових органів, Дем’янюк може бути причетний до смерті 60 іспанців-в’язнів концтабору Флоссербург.

З матеріалів запиту випливає, що Дем’янюк у складі підрозділу СС “Тотенкопф” брав участь в “переслідуванні людей за політичними, етнічними та расистськими мотивами”, в тому числі в таборі Флоссербург, де містилися 155 іспанців. Суддя Морено веде слідство за позовом декількох іспанських в’язнів німецьких концтаборів, яким вдалося вижити.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.