Огляд преси. 16 травня. За пособництво у вбивстві близько 28 тис. євреїв Джон Дем’янюк засуджений до 5 років позбавлення волі, але покинув зал мюнхенського окружного суду вільною людиною – не в останню чергу за станом здоров’я.

Іван Дем'янюк
Справа Дем'янюка окреслює межі правової держави - Die Welt

Безсилля системи правосуддя росте разом з масштабом злочинів, пише німецька Die Welt.

Рідко коли прірва між бажанням відплатити по заслугах і реаліями правової держави стає настільки очевидною, як у цьому процесі. Запізнілий, неповноцінний вирок Дем’янюку зайвий раз нагадує про убогі підсумки процесу “переоцінки минулого” в німецькому суспільстві. Особливо якщо брати до уваги конкретні результати післявоєнного правосуддя і судових розглядів у зв’язку з нацистськими злочинами, відзначає автор.

Він зауважує, що зі 106 тис. розпочатих з 1945 року справ проти нацистських злочинців понад 90% було припинено.

Більше 60 років минуло після закінчення Другої світової війни, і все складніше зробити злочинців відповідальними і застосовувати до них покарання, адекватні скоєному. Крім того, зауважує журналіст, все більше людей старіють, стають немічними і до них відчувають швидше співчуття, ніж бажання покарати за загублені людські життя.

Проте відмова від подальшого переслідування людей похилого віку злочинців виключена не тільки з юридичної точки зору – вона неможлива і тому, що жертви цих злочинів мають право на відплату, йдеться в статті.

Тому “символічний” вирок Дем’янюку в будь-якому разі краще, ніж його відсутність.

Як зазначається далі, складається таке враження, що разом з масштабом злочину зростає і безсилля системи правосуддя.

На цьому тлі можна собі уявити, як би виглядав процес над бен Ладеном в одній з країн Заходу, якщо б “терорист номер один” не був ліквідований в ході спецоперації. Військо іменитих адвокатів спробувало б увійти в історію, захищаючи його. Увага всього світу було б прикута до умов його утримання та ймовірним промахам на процесі, а до винесення вердикту пройшли б роки, пише газета.

Нагадаємо, суд у Мюнхені визнав 91-річного вихідця з України Івана Дем’янюка винним у причетності до вбивства більше 27 тисяч євреїв в концтаборі під час Другої світової війни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.