Огляд преси. 7 квітня. На нафтових ринках виникла нова динаміка, зважаючи на яку, ціни на нафту в найближчі роки перевищать прогнози річної давнини, пише у своїй статті в Financial Times Ед Морс, у минулому помічник молодшого держсекретаря США з міжнародної енергетичної політики.

нафта
Нафта диктує світу нову геополітику

Ці явища пов’язані з феноменом, який можна назвати “новою геополітикою” нафти, вважає автор. На його погляд, 30-ти відсоткове зростання цін з початку року пояснюється швидше зміненими очікуваннями учасників ринку, ніж основоположними ринковими показниками, пов’язаними із зривом поставок з Лівії, вважає Морс.

На думку Морса, вже вимальовуються три елементи нової геополітики.

Перший: у багатьох нафтовидобувних країнах до давно відомих факторів нестабільності (наприклад, демографічне зростання, високе безробіття, різка майнова нерівність) додалося нове явище: вибух народного невдоволення змітає режими і перекидається на інші країни. Ймовірність заворушень у великих нафтовидобувних країнах сильно зросла, це своєрідний “апокаліптичний зрив поставок нафти”, пояснює автор. Отже, надбавки за ризик надовго залишаться високими.

Другий елемент: щоб пом’якшити народне невдоволення, нафтовидобувні країни радикально підвищують витрати на соціальну сферу: так, Саудівська Аравія витратить 125 млрд доларів – близько 27% свого торішнього ВВП. Відмовитися від цих зобов’язань буде непросто, і тяжіння до зростання цін на нафту стане перманентним, підкреслює автор.

Третій елемент: у відповідь на вимоги надавати більше матеріальних благ усередині країни нафтодобувачі напевно продовжать субсидувати вітчизняну промисловість і енергетику, що підвищить внутрішній попит на нафту і скоротить частку нафти, доступну для експорту”, – пише автор.

За прогнозами Морса, панічні настрої трохи послабляться і нафта подешевшає до літа або до кінця року. У нинішньому році Армагедон на нафтових ринках малоймовірний, але він, схоже, наступить набагато раніше, ніж здавалося рік тому, підсумовує автор.

Джерело Financial Times

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.