Новини науки. 16 квітня. В експериментах на дрозофілах вчені виявили, що при формуванні довгострокової пам’яті підвищується рівень кальцію в особливих структурах мозку, відповідальних за пам’ять.

мозок
Довгострокова пам'ять підвищує в мозку рівень кальцію

Нейрофізіологи з Дослідницького інституту Скріппса (США) зуміли зафіксувати “сліди пам’яті” – біохімічні зміни в мозку, які відбуваються під час навчання та формуванні довгострокової пам’яті. В експериментах вони використовували дрозофіл, у яких були порушені формування довгострокової пам’яті (ДП). При порівнянні таких комах із нормальними виявилося, що ДП залишає “кальцієвий слід” в особливих структурах мозку.

Ці структури, звані грибоподібними тілами, відповідають у комах за пам’ять й інші складні когнітивні функції. За словами Рона Девіса, керівника дослідження, приплив кальцію в деякі відділи мозку супроводжує навчання і у багатьох інших тварин.

Для того щоб виявити “кальцієвий слід”, дослідники використовували особливий білок-сенсор, який починав світитися в нейронах при підвищенні рівня кальцію. Дрозофілів заманювали на певний запах. Те, наскільки комахи вивчили його, оцінювали за поведінкою мух. Після цього вчені дивилися, чи засвітилися нейрони. Мутанти з порушенням ДП не показували ніяких змін в рівні кальцію в грибоподібних тілах мозку.

Навчання дрозофіл розпізнаванню запаху проходило успішно тільки тоді, коли супроводжувалося перервами. Якщо дрозофілам давали кілька “уроків”, їх пам’ять трималася від 4 до 7 днів. Якщо сеанс був одноразовим, мухи вже через день забували потрібний запах, і ніякого “сліду пам’яті” у них не залишалося.

Періоди відпочинку як запорука гарного навчання властиві майже всім тваринам. Як кажуть самі дослідники, їм доведеться впритул зайнятися фізіологічними і біохімічними механізмами, що лежать в основі цього феномену.

Джерело Газета.ru

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.