Огляд преси. 15 квітня. Поки США вкладали мільярди доларів в іноземні військові програми й антитерористичні кампанії, купка організацій, що фінансуються американським урядом, пропагувала демократію в авторитарних арабських державах.

Freedom House
Уряд США спонсорував громадські організації в арабських країнах, зокрема, через Freedom House

Кошти, витрачені на ці програми, просто мізерні порівняно із зусиллями Пентагону. Але, озираючись на повстання “арабської весни”, американські чиновники та інші бачать, що продемократичні кампанії зіграли в заохоченні протестів більш значну роль, ніж було відомо раніше: американці навчили ключових лідерів рухів вести кампанії, організовувати акції за допомогою нових засобів масової інформації та спостерігати за ходом виборів, пише The New York Times.

Низка організацій та окремих осіб, прямо брали участь у повстаннях і реформах – “Молодіжний рух 6 квітня” (Єгипет), “Бахрейнський центр прав людини” та активісти типу лідера єменської молоді Ентсари Кадхі – проходили навчання і отримували гроші від таких організацій, як International Republican Institute, National Democratic Institute і Freedom House, стверджує газета, посилаючись на свіжі інтерв’ю і депеші американських дипломатів з сайту Wikileaks.

Згідно з депешею, діяльність цих організацій нерідко викликала тертя між США і багатьма близькосхідними лідерами: останні часто скаржилися, що їх лідерство підривається.

International Republican Institute і National Democratic Institute афілійовані, відповідно, з Республіканською і Демократичною партіями США, розповідає видання. Вони засновані Конгресом і фінансуються через National Endowment for Democracy, який створений в 1983 році для видачі грантів на пропаганду демократії в країнах, що розвиваються. National Endowment отримує від Конгресу близько 100 млн доларів на рік. Freedom House також фінансується переважно урядом США, в основному через Держдепартамент.

“Ніхто не сумнівається, що повстання в арабських країнах виникли через внутрішні причини, а не в результаті “іноземного впливу”, як стверджують деякі близькосхідні лідери”, – відзначає автор статті.

“Ми не давали їм грошей на те, щоб вони почали акції протесту. Але ми дійсно допомогли їм розвинути вміння і зав’язати знайомства. Навчання зробило внесок у те, що в результаті вийшло, але це їх революція. Не ми її почали”, – сказав Стівен Макінерні, виконавчий директор Project on Middle East Democracy (Вашингтон).

Деякі лідери єгипетських молодіжних організацій у 2008 році відвідали семінар, де їх вчили пропагувати демократію за допомогою соціальних мереж і мобільного зв’язку. Семінар спонсорувався Facebook, Google, MTV, Колумбійською юридичною школою і Держдепартаментом США.

Кадхі відвідувала американські семінари в Ємені.

“Мені вони дуже допомогли: раніше я думала, що змін можна досягти тільки силою і зброєю”, – сказала вона.

Тепер же їй відомо, що результатів можна домогтися мирними акціями протесту.

Деякі активісти в інтерв’ю поскаржилися, що США поводилися по-ханжеськи: одночасно допомагали їм і підтримували уряду, який активісти прагнули змінити, пише газета.

Лідер єгипетського молодіжного руху Башем Фатхі зауважив, що американська влада навчала співробітників служби держбезпеки, яка гнобила і садила до в’язниці активістів.

Судячи з депеш з Wilkileaks, близькосхідні та північноафриканські лідери, зі свого боку, дивилися на продемократичні організації з глибокою підозрою і намагалися їх послабити. Як виявляється, американські чиновники часто запевняли, що активістів навчають заради реформ, а не для підтримки революцій.

Найсильніший опір американським організаціям чинили в Єгипті, який щорічно отримує від США 1,5 млрд доларів в якості військової та економічної допомоги.

У свій час США фінансували організації політичних реформаторів, спрямовуючи гроші через єгипетські відомства. Але в 2005 році з ініціативи адміністрації Буша місцеві організації отримали прямі гранти, на превеликий жаль для єгипетських чиновників. Єгиптяни скаржилися, що США підтримують “незаконні організації”.

Уряд Єгипту навіть попросив Freedom House припинити співпрацю з місцевими політичними активістами та правозахисниками, а потім обмежив діяльність американських HGO.

Готелі, де намічалося провести семінари, закривалися на ремонт. За співробітниками організацій стежили, місцевих активістів залякували і садили у в’язницю. Державні газети звинувачували активістів в отриманні грошей від американських спецслужб, йдеться в статті.

Співпраця з американськими організаціями, можливо, зіпсувала репутацію деяких лідерів в їх власних організаціях, відзначає газета. За словами лідерів “Руху 6 квітня”, деякі його члени влаштували над ними суд за звинуваченнями у зраді батьківщині, а Freedom House назвали “сіоністською організацією”.

За матеріалами The New York Times

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.