Новини України. 23 квітня. Визнання недійсною газової угоди між «Нафтогазом України» і «Газпромом» від 19 січня 2009 року в українських судах розглядатиметься як неприпустиме втручання держоргану у контрактні відносини між господарюючими суб’єктами.

Газпром, Нафтогаз
Невизнання газової угоди між підприємствами грозить Україні втратою газу

Про це для “ДТ” пише адвокат, юрист-міжнародник Максим Алінов. Він пояснює, що газова угода містить так зване «арбітражне застереження» – норму, яка встановлює, що будь-які спори, розбіжності або претензії у зв’язку з цією угодою, її порушенням, розірванням або недійсністю будуть остаточно вирішуватися в арбітражі згідно з регламентом Арбітражного інституту Торгової палати м. Стокгольм.

Водночас українській судовій практиці відомі випадки, коли зовнішньоекономічний контракт, який також містив «арбітражне застереження», визнавався недійсним за рішенням українського суду – у тому разі, якщо питання недійсності такого контракту порушувалося в українському суді не однією з його сторін, а органом державної влади (наприклад певним міністерством чи Генпрокуратурою), і «арбітражне застереження» не застосовується.

За словами М.Алінова, таке рішення українського суду не буде визнане і не матиме юридичної сили за межами України. «Воно призведе до припинення поставок російського газу в Україну. Більше того, українська сторона саме зажене себе у глухий кут: будучи зобов’язаною виконувати рішення українського суду в силу законів України, офіційний Київ не матиме правових підстав для купівлі газу для цілей споживання в Україні та для оплати такого газу.

У такій ситуації —з урахуванням специфіки функціонування газотранспортної системи України —почнеться відбір частини російського газу, що транзитується через українську територію для європейських споживачів. Усе це дасть підстави «Газпрому» та Кремлю звинуватити Україну у розв’язанні нової газової кризи на Європейському континенті; і українська сторона не матиме аргументованих юридичних заперечень з цього приводу, оскільки в основі такого розвитку подій буде нелегітимне рішення українського суду», — пише адвокат.

Таким чином, за його словами, єдиним легітимним шляхом визнання недійсною або розірвання газової угоди від 19 січня 2009 року (за відсутності домовленості між «Нафтогазом» і «Газпромом») є звернення НАК «Нафтогаз України» з відповідним позовом до Стокгольмського арбітражу.

Джерело ДТ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.