Новини України. 30 березня. Екс-президент України Леонід Кучма намагався зупинити активну громадську діяльність журналістів Георгія Гонгадзе і Олексія Подольського шляхом застосування “фізичного насильства та інших незаконних методів впливу”, залучаючи до цього співробітників правоохоронних органів.

Леонід Кучма
Кучма мстився Гонгадзе - постанова ГПУ

Про це пише “Комерсант Україна” з посиланням на постанову про порушення кримінальної справи проти другого Президента України Леоніда Кучми, передає ЛІГАБізнесІнформ.

У документі, який наводить газета, докладно описуються обставини, що призвели до вбивства Гонгадзе, і застосування насильства до Подільського.

“Текст постанови починається з нагадування про те, що член Київського громадського правозахисного об’єднання “Ми” Олексій Подольський і журналіст Інтернет-видання “Українська правда” Георгій Гонгадзе ще в ході президентської виборчої кампанії 1999 року активно займалися громадською діяльністю, публікуючи газети та листівки , що містили критику на адресу тодішнього Президента Леоніда Кучми“, – пишуть журналісти.

“Ознайомившись із статтями та будучи обуреним змістом критичних публікацій Подільського і Гонгадзе та їх громадською діяльністю, Президент Кучма прийняв рішення зупинити їх діяльність шляхом застосування до них фізичного насильства та інших незаконних методів впливу із залученням співробітників правоохоронних органів”, – цитує видання витяг з документа.

Згідно з постановою, з цією метою в травні-червні 2000 року Леонід Кучма дав вказівку тодішньому Міністру внутрішніх справ Юрію Кравченку провести негласні оперативно-розшукові заходи щодо Подільського і Гонгадзе, а також застосувати до них “незаконний вплив з метою припинення їх журналістської та громадської діяльності “.

У свою чергу Юрій Кравченко через керівника апарату Міністра внутрішніх справ Едуарда Фере (помер два роки тому, – ред.) дав незаконний наказ своєму підлеглому, тодішньому першому заступнику начальника Головного управління кримінального розшуку МВС Олексію Пукачу розібратися з активістом об’єднання “Ми” – вивезти його за місто, побити, підпалити двері його квартири. Передбачалося, що результатом застосування цих заходів стане те, що Олексій Подольський у майбутньому не буде настільки суспільно активний.

“12 червня 2000 року в приміщенні Адміністрації Президента Міністр Кравченко особисто доповів про виконання доручення Президента Кучми, який схвалив дії співробітників міліції”, – цитує видання витяг з документа.

Після цього, відповідно до постанови про порушення кримінальної справи, Кучма дав Юрію Кравченко вказівку викрасти Георгія Гонгадзе, вивезти його за межі Києва і “застосувати до нього психічний і фізичний вплив як з метою помсти за його критичну журналістську діяльність, так і з метою її припинення”.

Вимогу Президента Міністр передоручив Пукачу, після чого було організовано стеження за Гонгадзе. Однак журналіст зрозумів, що за ним стежать, і звернувся з відкритим листом до тодішнього глави Генпрокуратури Михайла Потебенька.

“11 вересня 2000 року в приміщенні адміністрації Президента Кучма повідомив Кравченку, що Гонгадзе продовжує займатися журналістською діяльністю, висловивши невдоволення діями співробітників МВС, які не виконали його (Леоніда Кучми) вказівку. Виправдовуючись перед Президентом Кучмою, Кравченко йому доповів, що причиною невиконання заходів стало виявлення ним (Гонгадзе) стеження з боку працівників міліції та скерування скарги Генпрокурору, і запевнив, що насильницькі дії щодо Гонгадзе будуть здійснені в стислі терміни”, – пишуть журналісти.

Після цього, згідно з версією слідства, Юрій Кравченко, керуючись особистою зацікавленістю та кар’єрними мотивами, а також не бажаючи ускладнювати свої відносини з Президентом, дав вказівку Олексію Пукачу вбити Георгія Гонгадзе, і при цьому “прямо посилався на вказівку Президента“.

Як відомо, 16 вересня 2000 року співробітники МВС на чолі з Олексієм Пукачем викрали Гонгадзе, після чого він був убитий поблизу села Сухоліси Білоцерківського району Київської області.

“Таким чином Президент Кучма, будучи посадовою особою, своїми умисними діями, які виразилися в дачі Міністру внутрішніх справ Кравченку незаконних вказівок про проведення незаконних оперативних заходів щодо журналістів Подільського і Гонгадзе та здійсненні на останнього фізичного та психічного тиску з метою припинення їх журналістської та громадської діяльності, завдав істотної шкоди державним інтересам та охоронюваним законом правам та інтересам окремих фізичних осіб Подільського і Гонгадзе, що призвело до підриву авторитету органів державної влади як в Україні, так і на міжнародній арені, і стало причиною тяжких наслідків у вигляді смерті Гонгадзе, та скоїв злочин, передбачений ч.3 ст.166 КК в редакції 1960 року”, – резюмується в постанові про порушення кримінальної справи.

Наведені в постанові факти, пишуть журналісти, підтверджуються заявами і показаннями свідків: екс-майора держохорони Миколи Мельниченка, тодішнього лідера Соцпартії Олександра Мороза, обвинуваченого Олексія Пукача, засуджених за вбивство Гонгадзе співробітників МВС Олександра Поповича, Миколи Протасова і Валерія Костенка, “вилученими копіями та оригіналами звукозаписів розмов у кабінеті Президента Кучми про Гонгадзе і Подільського“, а також висновками судових експертиз.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.